'Bugünkü çağda olacak şeyler değil'

Cumhurbaşkanı Gül, idam kararlarının Mısır'ın geleceğine çok büyük kötülük olduğunu söyledi. Alman Cumhurbaşkanı Gauck ise "Almanya idam cezasını reddediyor. Biz çok endişeliyiz" dedi

Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları Ankara'nın sert tepkisine neden oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, böylesine olağanüstü, demokrasinin askıya alındığı bir dönemde, siyasi mahkemelerin verdiği bu tür akıl almaz cezaları kabullenmenin mümkün olmadığını belirtti. Gül, "Bugünkü çağda olacak şeyler değil. Mısır'ın geleceğine çok büyük bir kötülük. Halbuki Mısır'ın istikrara, barışa ve kendi içinde ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var. Ümit ediyorum ki bunlar siyasi bir anlayış çerçevesi içinde uygulanmaz ve Mısır'da demokrasinin, özgür seçimlerin önü açılır" dedi. Mısır'daki gelişmelere Türkiye'den diğer tepkiler şöyle:
TBM Başkanı Cemil Çiçek: İnsanlığın geldiği nokta itibarıyla idam kararları kabul edilemez. Ümit ederiz ki bunlar sadece karar safhasında kalır daha ileri bir noktaya götürülmez. Çünkü biz geçmişte de siyasi nedenlerle idamı yaşamış bir ülkeyiz. Halen o acıları unutmuş değiliz.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Bu karar sadece Mısır için değil dünya için yüz karası. Dünyada hiçbir ülke ve rejim 600'e yakın insanı bir anda idam edecek noktaya gelemez. Darbeyi yapan Sisi, mutlaka cumhurbaşkanı seçilecek ve affedecektir. Ben, Türkiye'nin gerekli tepkiyi verdiğini düşünüyorum. ABD, AB ve Mısır'da söz sahibi olan ülkeler karşı çıkmalı.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz: Bu karar, adaleti sağlamayan yargının zalimler ve darbeciler elinde nasıl maşaya dönüştüğünün açık örneği. 21. yüzyılda idam sehpaları kurularak masum insanların katledilmesine seyirci kalmak dünya tarihindeki utanç anlarından birisi daha olacaktır.
Dışişleri Bakanlığı: Temel hak ve özgürlükler açıkça ihlal edilmiştir. Uluslararası topluma, kabul edilemez nitelikteki bu kararlara gereken tepkiyi vermesi için çağrıda bulunmaktayız.

'KARARLARDAN ENDİŞELİYİZ'
Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ise idam kararlarıyla ilgili şunları söyledi: "Almanya'da idam cezası yok. Almanya bu cezayı reddediyor. Avrupalılar için idam anlaşılır bir ceza değil. Çok endişeliyiz. Böyle geçici bir hükümet, dönüşümde olan bir toplumda bu tür baskı uygulayan yargı kullanmasını anlayışla karşılayamıyoruz. Özellikle böyle geçiş dönemlerinde, toplum sadece öç alma değil aynı zamanda öncekinde üstün olan bir yargı anlayışı tesis edilmeli. Bu nedenle en kısa zamanda Sayın Cumhurbaşkanı sizin de diplomatik imkânlarınızla, bizde Avrupalılar olarak Mısır'daki şimdiki yönetimle temasa geçip daha ölçülü bir yargıya geri dönülmesi için girişimde bulunabiliriz. Bu şekilde anlaşabiliriz. Şu an da olanları anlamamız mümkün değil."

'İNSANLIK ONURUNA YAKIŞMIYOR'
Mısır'daki idam kararlarına muhalefet, milletvekilleri ve STK'lar da tepki gösterdi:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu: "Biz idam cezasına karşı olan bir partiyiz. Mısır'daki idam kararlarına da karşı çıktık."
AK Parti Milletvekili Şenol Gürşan: Bu insanlık onuruna yakışır bir şey değil.
MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal: İnfazlar gerçekleşirse Ortadoğu için kaotik bir dönem başlayacaktır.
Rabia Platformu Sözcüsü Abdurrahman Dilipak: Karar, insan aklı ve vicdanına karşı bir suikast girişimi. Türkiye genelinde düzenlenen çok sayıdaki sokak gösterisinde ise Mısır'da verilen idam cezaları protesto edildi.

İKİ CUMHURBAŞKANI'NDAN 1915 TAZİYESİNE DESTEK
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı düzenledi. Gauck, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına yönelik taziye mesajına ilişkin "Özgüveni olan bir toplumun göstergesi bence. Başbakan gibi muhafazakar birinin olumlu yaklaşımına ben sansür uygulamak istemiyorum. Bana ilginç geliyor, özgüvenli bir toplumun aynı zamanda kendini sorgulayabilmesi" dedi. Bir Alman gazetecinin, Twitter yasağına ilişkin sorusu üzerine Gül, Erdoğan'ın Twitter ile ilgili görüşlerinin yanlış olmadığını belirterek, "Sayın Başbakan, şirketin, Türkiye'de ofis açmasını ve vergi ödemesini söylüyor. Böyle bir beklenti yanlış değil" dedi. Türkiye'nin gelişmekte olan bir demokrasi olduğunu belirten Alman Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda da destek verdi. Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Daniela Schadt onuruna akşam da Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde yemek verildi. Cumhurbaşkanı Gül, yemekteki konuşmasında AB'ye üyelik müzakerelerini tamamlamanın Türkiye'yi AB standartlarıyla buluşturacağını belirterek, "Bu konuda bazı çelişkileri de görmekten çok üzüntü duyuyoruz." dedi.

AB İLİŞKİLERİ MASAYA YATIRILDI

Alman Cumhurbaşkanı Gauck, Başbakan Tayyip Erdoğan ile de Resmi Konut'ta bir araya geldi. İki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki son durum masaya yatırıldı.
BİZE ULAŞIN