İstanbul sokakları artık onlara emanet

17 Aralık operasyonu sonrası İstanbul Asayiş Şube Müdürü olan Yusuf Bengül, "Tecrübesizler" eleştirisine tepkili: Takım ruhuyla çalışan 985 kişilik dinamik bir ekibiz. Vatandaşlarımız bize güvensin

17 Aralık darbe girişiminden sonra bazı kesimler emniyetteki paralel yapılanmaya bağlı görev değişiklikleri için "Yeni kadro tecrübesiz" propagandası yapmaya başladı. 17 Aralık'tan bir gün sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü olarak atanan 41 yaşındaki Yusuf Bengül ise kısa sürede yaptığı çalışmalarla, bu kara propagandayı boşa çıkaran isimlerden biri oldu. Bengül, genç, dinamik ve tecrübeli ekibiyle birlikte, emniyetin kapılarını ilk kez SABAH'a açtı ve "Malum kesimler tarafından oluşturulmaya çalışılan 'Yeni kadro yapılanması deneyimsiz. Başarılı olmaları zor' algısını asla kabul etmiyoruz. Herkes bize güvenebilir" mesajı verdi.

3 CİNAYET ÇÖZÜLDÜ 24 ÇETE ÇÖKERTİLDİ

Asayiş Şube Müdürlüğü, tamamı sivil polislerden oluşan toplam 985 personeli ile İstanbul'da işlenen sokak suçlarına karşı mücadele veriyor. 18 Aralık Çarşamba sabahı Asayiş Şube Müdürü olarak atanan ve yeni görevine başlayan 41 yaşındaki Üçüncü Sınıf Emniyet Müdürü Yusuf Bengül, İzmir Polis Koleji'nden 1991'de mezun olmuş. Mesleğe 4 yıl sonra İstanbul'da başladı. Kadıköy Bostancı Karakolu'nda 12 ay görev yaptıktan sonra şimdiki görev yeri olan Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki Gasp Büro Amirliği'nde 18 ay 'Ekipler Amiri' olarak çalıştı. 6 ay da Hırsızlık Masası'nda görev yaptı. Asayiş Şube Müdürlüğü'nden ayrıldıktan sonra iki farklı dönemde toplam 5 yıl olmak üzere Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde 'Özel Tim Amiri' olarak teşkilata ve devlete hizmetlerine devam etti. 18 Aralık'ta Asayiş Şube Müdürü olarak atandı ve geçmişte 2 yıl hizmet ettiği görev yerine şube müdürü olarak geri döndü. Heyecan dolu bir ekip kurdu. Alt kadroları tek tek elden geçirdi. Cinayet Büro Amirliği'nin içerisinde 'Fail-i Meçhuller Ekibi' oluşturdu. O ekip, 2002, 2003 ve 2011 yıllarında İstanbul'un farklı ilçelerinde işlenen 3 sır cinayeti aydınlattı. 4 ayda 24 farklı organize suç örgütü çökertildi. Yusuf Bengül, yeni ekibini, çalışmalarını ve hedeflerini SABAH'a anlattı:

17 Aralık'tan sonra bazı kesimler, görevden almalar sonucu göreve başlayan yeni polislerin yetersiz ve deneyimsiz olduğu algısını oluşturmaya çalıştı…
'Yeni kadro yapılanması tecrübesiz, başarılı olmaları çok zor' algısını asla kabul etmiyoruz. Çünkü biz zamanında, teşkilatımızın bünyesinde her işin, çalışmanın ve zorluğun altından kalkabilecek şekilde yetiştirildik. Biz Asayiş Şube olarak yeni, taze, göreve hazır ve heyecan dolu 985 kişilik bir ekibiz. Mesleğine bağlı olarak, takım ve ekip ruhu içerisinde çalışıyoruz. Birlik ve beraberlik; sadece sokakta, ekip araçlarında veya şube içinde değil, hayatımızın rutin akışında da var. Benim başarım ekiplerimin, ekiplerimin başarısı benim başarımdır. Sahada görev yapan arkadaşlarımız konularına oldukça hâkimler. Olayları analiz ve çözüm kabiliyetleri çok yüksek. Heyecanını yitirdiğini düşündüğümüz arkadaşlarımızı vakit kaybetmeden farklı bir alanda değerlendiriyoruz.

Bir gününüz nasıl geçiyor? Sosyal hayatınız var mı?
İstanbul'da süregelen malum sokak olayları yaşandığı için, bir gün içerisinde bana 24 saat yetmiyor. Ekibime de öyle... Asayiş Şube'nin başına geçtiğim günden bu zamana, tek bir gece dahi 4 saat deliksiz uyku uyumadım. Haliyle söz konusu şartlarda sosyal hayat yok denilecek kadar az oluyor. Zaten bizim işimiz, tüm yaşantımız ve sosyal hayatımız sadece vatandaşlarımızdır. Bizler için ilk olarak onların huzuru ve güvenliği gelir.

Sizce İstanbul'da suç kaçınılmaz mı? Hedefleriniz nedir?
Elbette fakat "Suç kaçınılmazdır" diyerek kulağımızın üzerine yatmıyoruz ve yatmayacağız. Toplam 14 farklı suça bakan bürolarımız var. Hem personel, hem araç-gereç hem de kolluk bakımından bir takım eksikleri tamamlamayı düşünüyoruz. Özellikle ekip sayılarını, ilerleyen yıllarda artıracağız ve şubemizi güçlendireceğiz. Kısacası artık 2014 yılında ne yapacağımızı biliyoruz. 2013 yılından çok daha iyi olmaya çalışacağız.

'TEŞKİLAT GEÇMİŞTEKİ GİBİ DEĞİL'
Vatandaşların Emniyet Teşkilatı ve polislere bakışı sizce olumlu mu?
İnsanlar ile aramızda geçmişe oranla çok daha sağlıklı bir iletişim olduğunu düşünüyorum. Çünkü Emniyet Teşkilatı çok değişti. Geçmişteki gibi değil... Kaba ve sert kadrolar zamanla kayboldu. Mesela teşkilatın İstanbul kadrosunda yaklaşık 40 bin personel var ve kadronun yaklaşık yüzde 90'ı üniversite mezunu... Biz sürekli değişen, gelişen ve yenilenen bir teşkilatız. Durmadan gelişmek zorunda olduğumuzu biliyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Böylece vatandaşlarımız ile iletişim ve ilişkilerimiz güçleniyor. Zamanla daha sağlıklı bir bağ oluşacaktır.

İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok'un asayiş olaylarına bakışı sizce nasıl?
Sayın Altınok göreve geldiği günden bu zamana olaylar ile personele karşı çok pozitif bir bakış açısı ile yaklaştı ve halen de böyle yaklaşıyor. Heyecanı hepimize yansıyor. Her pazartesi günü il müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile İstanbul'un asayiş olayları ile ilgili olarak toplantı yapıyor. Asayiş olaylarını azaltabilmek adına imkânlarımızı asla kısıtlamıyor ve bizleri dinliyor. Dertlerimizi dinliyor, çözümler üretiyor. Halkımız şunu bilsin: İstanbul'da yalnız değiller. Suç ve suçlular ile yılmadan, sıkılmadan, zaman mefhumu gözetmeden mücadele veriyoruz. Vatandaşlarımız bize güvensin ve rahat olsunlar.

BİZE ULAŞIN