Süryani Ortodoksları'ndan Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a minnet

Azınlıklara ilişkin değeri yüzlerce milyon TL’yi bulan han, hamam, apartman, okul ve arazinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce geri verilmesinin ardından bu kez de Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı.

Süryani Ortodoksları'ndan Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a minnet
İstanbul Yeşilköy'de Süryani Ortodoks Kilisesi'ne geçen yıl İBB tarafından tahsis edilen 2 bin 736 metrekarelik arazide bir kilise inşa edilecek. Kararın kendilerini mutlu ettiğini belirten Süryani Ortodoksları Kadim Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal, " Son olarak 1914'te Mardin'de kilise yapmamıza izin verilmişti. Sonraki yıllarda AK Parti iktidarına kadar bırakın kilise inşaatını tamirine bile izin verilmedi. Önce bize 1.600 yıllık Mor Gabriel'i verdi bu hükümet şimdi de kilise için izin. Çok mutluyuz. Düşünün 1914'ten sonra bu hakka yeniden kavuşuyorsunuz. Bu insanı mutlu eden bir gelişme. Bu bakış açısına da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

"CAMİ İSTEYEN YARDIM EDERİZ"

Temel atmaya da ilk ayine de Davutoğlu'nu da Erdoğan'ı da çağıracağız diyen Gürdal, "Ayinlerimizde de hayır duası edeceğiz. Gerçekten AK Parti iktidarı bizlere çok iyi yaklaştı. İnanıyoruz ki güzel şeyler olacak. Biz burayı bağışla yapacağız. Eğer bir Müslüman da, Musevi de, Ermeni de bağış yapsa kabul edeceğiz. Müslümanlar da cami için yardım isterse elimizden geleni yapacağız" diye konuştu. Gürdal, gerekli izinlerin çıkmasının ardından Mardin tarzında inşa edilecek kilisenin 500-600 kişi kapasiteli olacağını ve bir yıl içinde tamamlanacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN