'Yüce Divan değil siyasi bir kapan'

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner: “Hala Cumhurbaşkanı’nı tebrik etmeyen, her fırsatta Paralel Yapı’ya destek çıkan Haşim Kılıç’ın başkanlık yaptığı Yüce Divan’a güvenmiyoruz. Yargıda aklanan 4 bakan arkadaşımızı siyasi kararlar veren AYM’nin pençesine bırakmamız Paralel yapının zaferi anlamına gelir.”

'Yüce Divan değil siyasi bir kapan'
Meclis Araştırma Komisyonu bugün istifa eden 4 Bakan hakkında kararını verecek. Komisyon Yüce Divan yönünde bir karar verirse yargıda aklanmış olan 4 bakan bu kez siyasallaşan, Paralel yapıya destek mesajları veren, başkanı düzeyinden ihsas-ı reyde bulunan bir mahkeme tarafından yargılanacak.

Yüce Divan tartışmalarının başladığı günden bu yana Paralel medya ve onun peşinden gidin CHP medyasında AK Parti içinde bir kırılma yaşandığı, genel eğilimin Yüce Divan yönünde olduğunu iddia eden haberler çıkıyor.

Peki bu iddialar ne kadar gerçeği yansıtıyor? AK Parti bu konuda ikiye mi bölündü? Bugün Meclis Araştırma Komisyonu'ndan nasıl bir karar çıkacak? Bu soruları AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'e sorduk.

MECLİS KOMİSYONU KURULMASI HATAYDI

-Baştan bu yana istifa eden 4 bakanla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu'nun kurulmasına itiraz ettiniz. Bu itirazınızın nedeni neydi?

Çok açık ve net söyleyeyim. Bizim komisyonun oluşmasına evet dememiz siyaseten bir hataydı. O zaman bir tuzak kuruldu ve maalesef bu tuzağa düştük. 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonunun bir darbe teşebbüsü olduğunu hem de bu komisyonun kurulması gerektiğini söylüyorduk. Bu çelişkidir, ikisi bir arada olmaz. Bu konudaki görüşlerimi yetkili kurullarda söyledim ama böyle bir karar çıktı. Bence buna gerek yoktu. Arkadaşlarımızı gereksiz yere böyle bir tartışmanın içine attık. Ben arkadaşlarımızın böyle bir suçu işlediklerine inanmıyorum. Böyle bir suçu işlediklerini düşünsem bugün çok daha farklı konuşurdum. Suç işlemediklerine inandığımızı söyleyeceğiz, hem de takipsizlik verilen bir davadan dolayı Yüce Divan'da paralel unsurlarının önüne yem olarak atacağız.

-17 ve 25 Aralık operasyonları yargıda takipsizlik aldı. Yargıdan çıkan bir sonuç istifa eden 4 bakanın da aklanmış olduğu anlamına gelmiyor mu? Neden bir de Yüce Divan'da yargılanması isteniyor?

Hem aklanmış olmaları anlamına geliyor hem de 17 ve 25 Aralık operasyonlarının bir darbe girişimi olduğu anlamına geliyor. Mahkeme dosyaya takipsizlik verirken bu darbe girişimine de vurgu yapıyor. Mahkeme takipsizlik verdiği halde, bizden 4 arkadaşımızı tarafsızlığını yitirdiği herkes tarafından kabul edilen Anayasa Mahkemesi'nin pençesine atmamızı bekliyorlar. Anayasa Mahkemesi'nden adaletli bir karar bekleyeceğiz, orada aklansın gelsinler diyeceğiz öyle mi? Bu kadar husumet dolu mahkemeye nasıl güveneceğiz?

BİZE ULAŞIN