Yüce Divan kararını böyle yorumladılar

Meclis Soruşturma Komisyonu, 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesine karar verdi. Karar ne anlama geliyor? Gazeteciler, avukatlar, uzmanlar yorumladı. İşte karar hakkında ilk görüşler

Yüce Divan kararını böyle yorumladılar

AKDOĞAN: BU KARAR KOMİSYONUN KARARIDIR


Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Soruşturma Komisyonu'nun verdiği kararı değerlendirdi.Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Soruşturma Komisyonu'nun savcı vasfıyla delilleri ve iddiaları incelediğini, hukuki bir karar verdiğini belirterek, "Bu karar, AK Parti'nin değil, komisyon üyelerinin hür ve bağımsız kararıdır. Komisyona hiçbir müdahale mevzubahis olmamıştır" ifadesini kullandı.

Değerlendirmenin tamamını okumak için TIKLAYIN

GAZETECİ AHMET TAŞGETİREN: HAŞİM KILIÇ TARTIŞMALI HALE GELMİŞTİR

"Yargıyı çok kutsayan kesimler Hidayet Karaca hakkında yargının verdiği kararı sert biçimde eleştiriyorlar ya da bu bakanlarla ilgili olarak savcının verdiği takipsizlik kararını bir yargı kararı olarak saygıyla karşılamıyorlar. Öncesinde Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde bizzat Kılıçdaroğlu'nun yargı kararlarına çok sert eleştirileri olmuştu. Onlar da yargı kararıydı.
Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan olarak devreye girme talebi oldukça tartışma götürür bir taleptir. Maalesef bu süreçler ağır siyasal süreçler haline gelmiştir. Keşke bizim yargı sembolü olarak gördüğümüz elinde terazi tutan göz kapalı kadın sembolü inandırıcı olsa. Ben Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın son dönemde tartışılır bir isim haline gelmesini kendisi adına bir talihsizlik olarak görüyorum. Anayasa Mahkemesi yapısını da maalesef bu taz tavırlarıyla gölgeler bir nitelik kazanmıştır."

Yorumun tamamını izlemek için video görselini tıklayınEMİN PAZARCI: BİR DE YÜCE DİVAN BAKSIN DEMEK HUKUKİ DEĞİL

"Sadece güvensizlik değil. Madem hukuktan bahsediyoruz hukuki bakmak lazım meseleye. Bu 4 eski bakanla ilgili adli süreç devam
etti ve takipsizlik kararları verildi. Yani bir nevi aklanmış oldular. Bu noktadan sonra bir de Yüce Divan'a gönderelim bir de
orası baksın demek aslında hukuken doğru bir tavır değil . Yargı kararlarına güvenmiyoruz bir de Yüce Divan baksın demek insan hakları sorunu olur."

Yorumun tamamını izlemek için video görselini tıklayın

BURHAN KUZU: ALTI MI DOĞRU ÜSTÜ MÜ?

Komisyonun böyle bir karar vermesi elbette kendi takdiridir. Bu Genel Kurula gelecek ama asıl bence bundan öte 17
-25 operasyonları yapıldı. Bu iki operasyonla ilgili olarak 4 bakanla ilgili görülen dava şu anda görülen dava.
Yani 4 bakanı Yüce Divan'a göndermek istediğiniz davanın alt bölümü 17-25 Aralık operasyonları davası ilgili
mahkemelerde görüldü ve beraat kararı verildi. Yani bunun devamını getirmek ne kadar doğru olur. Alt bölümünde beraat veriyorsun bir de üstünü getirmeye çalışıyorsun. O zaman derler ki bu davanın altı mı doğru üstü mü doğru"

Yorumun tamamını izlemek için video görselini tıklayın


MUSTAFA AKIŞ: HERKES GÖRÜŞLERİNİ UZUN UZUN BEYAN ETTİ

Komisyon üyeleri ayrı ayrı soruşturma dosyası ile ilgili özellikle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan ve kamuoyunda 17-25 Aralık olarak bilinen dosyalar ile ilgili uzun uzun görüşlerini beyan etti ve neticesinde 9 karşı 5 oyla Yüce Divan'a gönderilmemesi kararı alındıGAZETECİ NAGEHAN ALÇI: OYUN GÖRÜLDÜ VE CEVAP VERİLDİ

17 Aralık ile oynanan oyun AK Parti tarafından görüldü ve buna cevap verildiğini düşünüyorum. Bugünkü sonucu böyle okumak lazım. Çünkü şayet bugün dört ismi komisyon üyeleri Yüce Divan'a çıkarma yönünde karar verseydi bir şekilde işin içinde bir yolsuzluk soruşturması vardır diye bir şekilde meşruiyet vermiş olacaklardı. Bu da ciddi bir çelişkili tablo ortaya çıkaracaktı.

Yorumun tamamını izlemek için video görselini tıklayınBİZE ULAŞIN