Avcı: Irkçı saldırıları kınıyoruz

Bakan Nabi Avcı, Almanya'da Türk okul ve camilerine yapılan ırkçı saldırıları değerlendirdi. Avcı, "Bu tür ırkçı söylem ve eylemleri şiddetle kınıyoruz" dedi

Avcı: Irkçı saldırıları kınıyoruz
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Almanya'da, Türklere yönelik okul duvarlarına yazılan ırkçı söylem ve eylemleri kınayarak, "Sadece Almanya'da değil, Avrupa'nın başka ülkelerinde de sadece okullara değil, camilere, ibadethanelere yönelik ırkçı, yabancı düşmanı söylemlerin yaygınlaştığını görüyoruz. Bu, Avrupa açısından da Avrupa'nın kendi esenliği bakımından da fevkalade tehlikeli bir gidişe işaret ediyor" dedi. Büyükelçiler toplantısı nedeniyle Türkiye'ye gelen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova ile öğle yemeğinde bir araya gelen Avcı şu mesajları verdi.
EYLEMLERİ KINIYORUZ: Özellikle okullara yönelik bu tür ırkçı söylemleri ve eylemleri şiddetle kınıyoruz. Öncelikle bunu vurgulamakta yarar var. Biz, bu tehlikeye uzun bir zamandan beri Türkiye olarak dikkat çekiyorduk.
FEVKALADE TEHLİKELİ: Bugün, bunun sonuçlarını acı bir biçimde görüyoruz. Sadece Almanya'da değil, Avrupa'nın başka ülkelerinde de sadece okullara değil, camilere, ibadethanelere yönelik ırkçı, yabancı düşmanı söylemlerin yaygınlaştığını da görüyoruz. Bu, Avrupa açısından da Avrupa'nın kendi esenliği bakımından da fevkalade tehlikeli bir gidişe işaret ediyor. Onun için Avrupalı siyasetçiler başta olmak üzere Avrupa aydın kamuoyunun da bu konuya vakit geçirmeden gereken tepkiyi göstermesinde ve tedbirleri almasında büyük fayda görüyorum. Aksi takdirde bu karşılıklı bir nefret söylemine ve eylemine dönüşürse Avrupa açısından da çok sıkıntılı olur.
SAĞDUYU ÇAĞRISI: Avrupa'daki, özellikle Almanya'daki vatandaşlarımızın sağduyusuna güveniyorum. Biz çok kültürlülüğü, dinliliği uzun yıllar yaşamış bir millet olarak, bir imparatorluk varisi olarak bu konularda gerekli duyarlılığı gösteririz, göstermişizdir. Alman makamlarının da bu tehlikeli işaretleri bir an önce ciddiye almalarında fayda görüyorum.
BİZE ULAŞIN