Çalınan sorularda yeni perde

KPSS 2010 sınavında Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı iddia edildi. İddia doğrulanırsa sınav iptal edilip işe alınanlar memuriyetten atılacak

Çalınan sorularda yeni perde
Yapı'nın soruları çalması nedeniyle bir kısmı iptal edilen 2010'daki KPSS'ye ilişkin soruşturmada, Eğitim Bilimleri'nden sonra Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı iddiası sınava giren binlerce kişinin yüreğini ağzına getirdi. ÖSYM, KPSS 2010 Genel Yetenek ve Genel Kültür puanıyla memuriyete yerleştirilen kişileri tespit edecek. Sınav iptal edilirse işe yerleştirilenler memuriyetten atılacak. Sınavda 55 ve üzeri puan alan en az 27 bin kişi olduğu ve bunlardan 16 bin 490'ının Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla işe alındığı tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın KPSS 2010 soruşturmasını yeniden açmasıyla, ortaya yeni bir iddia atıldı. TÜBİTAK bilirkişilerinin incelemesinde KPSS 2010'da Eğitim Bilimleri Sınavı'nın yanı sıra Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığının tespit edildiği öne sürüldü.

TÜBİTAK'TAN KPSS'YE OPERASYON SİNYALİ - TIKLAYIN

ÖSYM HAREKETE GEÇTİ
Bu iddia üzerine ÖSYM Başkanlığı harekete geçti. ÖSYM yönetim kurulu savcılık soruşturması kapsamında hazırlanan bilirkişi raporlarında, Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı tespit edilirse nasıl adım atacaklarını görüştü. ÖSYM Yönetim Kurulu'nda soruların çalındığı tespit edilirse sınavın toptan iptal edilmesi gerektiği yönünde görüş oluştu. Sınavın iptali durumunda ise bu sınav sonucuyla kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilen adaylar tek tek tespit edilerek kurumlarına resmi yazıyla ilgili sınavın geçersiz olduğu bildirilecek. Bu durumda ise 2010 KPSS sınavıyla işe girenler memuriyet ile ilişikleri kesilecek.

60 SORU BİLENLERİN 101'İ KARI KOCA
Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla çeşitli pozisyonlara lisans mezunu olarak 8 bin 280 kişi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na sözleşmeli olarak 2 bin 650 kişi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na 583 kişi, Sağlık Bakanlığına 4 bin 896 kişi'nin girdiği tespit edildi. ÖSYM yerleştirmesi dışında KPSS sınavıyla yerleştirilmiş binlerce aday olabileceği belirtildi. Savcılığın soruşturmasında, genel yetenekte 60 soruyu doğru yanıtlayan bin 29 adaydan 101'inin karı koca, 139'unun da akraba olduğu tespit edildi. 55 ve üzeri doğru cevap veren 27 bin 284 adayın da 328'i karı koca, 470'i akraba çıktı.
BİZE ULAŞIN