'Paralel ile mücadele kişisel sorunum değil'

'Paralel ile mücadele kişisel sorunum değil'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paralel Yapı'yla mücadelenin sadece kendisinin meselesi olmadığını belirterek "Devlete sızmak istediler" dedi. AK Parti'nin kadın milletvekilleri, Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda konuk ettiği milletvekillerine, 12 yılda duble yollar, üçüncü köprü ve havalimanı gibi çok önemli işler yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Çözüm süreci çok önemli bir proje. Bütün bunların tekrar tekrar vatandaşlara anlatılması lazım. Bıkmadan, usanmadan yeniden anlatılmalı. Çünkü 12 yıl önce 5 yaşında olan birisi bugün delikanlı veya genç kız oldu. Onlara anlatmak lazım. AK Parti'nin kadın milletvekilleri çok güçlü. Çözüm sürecinin ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız." Paralel Yapı ile mücadeleye de değinen Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu benim kişisel meselem değil. Devletin güvenliğine kast etmek istediler, sızmak istediler ve ele geçirmek istediler. Biz bu yüzden mücadele ediyoruz. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyiz. AK Parti gibi güçlü bir iktidar olmasaydı, bu paralel yapı devleti ele mi geçirecekti? Biz bunların karşısında da kararlılıkla durduk." Erdoğan, milletvekillerinin seçimlerde Anayasa değişikliğinin kapısını açacak 330'un üstünde milletvekili çıkarmak için çalışması gerektiğinin altını çizdi.

KONUT İÇİN KARAR VERMEDİK

Saray tartışmalarına da değinen Erdoğan, "Benim için değil, halk için yapıldı. Halkın sarayı. Buraya cami yaptırılıyor elbette ki. Halk gelip gidecek bu camiye" dedi. Erdoğan, Saray'ın içinde yer alan konuta taşınıp taşınmayacaklarına henüz karar vermediklerini bildirdi.

MECLİS'TEN 'YARI BAŞKANLIK' KİTABI
TBMM, 'Yarı Başkanlık Sistemi' kitabı hazırladı. Meclis Araştırma Başkanlığı tarafından hazırlanan kitapta, yarı başkanlık sisteminin teori ve pratik uygulamalarına ilişkin bilgiler yer aldı. Avrupa'da yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Fransa, Polonya ve Rusya örnekleri incelenirken, "Anayasalarında halk tarafından seçilen bir devlet başkanı ile parlamentonun güvenoyuna tabi hükümetin birlikte yer aldığı ülkeler yarı-başkanlık modeline sahiptirler" denildi. Farklı bir siyasi tarihe, sosyo- ekonomik yapıya sahip bu ülkelerde yarı-başkanlık sisteminin işleyişinin de farklı olduğu kaydedilen kitapta, "Yarı-başkanlık sistemlerinde esas aktör, başkanlık sistemlerinde olduğu gibi devlet başkanıdır. Hatta devlet başkanının kişisel özellikleri, yönetim anlayışına ve diğer aktörlerle münasebetlerine yön verebilmektedir" görüşüne yer verildi.
BİZE ULAŞIN