'Paris saldırısı İslam'a yapıldı'

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Bu saldırı, İslam'ın ve bu yüce dine mensup Müslümanların kendisine, dünyanın barışa değer veren bütün insanlarına karşı yapıldı

'Paris saldırısı İslam'a yapıldı'
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Fransa'da gerçekleştirilen saldırının İslamofobinin nefrete ve düşmanlığa dönüşerek yaygınlık kazandığı bugünlerde gerçekleşmesinin manidar olduğunu söyledi. Görmez, saldırının sadece dergi çalışanları Fransa, Avrupa ya da Batı'ya karşı işlenmiş bir saldırı olmadığını vurgulayarak, "Aslında bu saldırı bir dine inansın ya da inanmasın, inanıyorsa dini ne olursa olsun, dünyanın barışa değer veren bütün insanlarına karşı yapılmış bir saldırıdır. Onları maşa olarak kullananların ne Allah'a saygısı, ne herhangi bir topluluğa bağlılığı ve ne de herhangi bir dine inancı olabilir" dedi. Görmez, sözlerine şöyle devam etti: "İslam peygamberinin adının kullanılarak, bir intikam duygusuyla yapıldığı söylenen katliam, rahmet ve barış elçisi Hz. Muhammed'in insanlığa kazandırdığı yüce değerleri yok etmeye yönelik bir saldırıdır. İslam'ın ve bu yüce dine mensup Müslümanların kendisine doğrudan yapılmış bir saldırıdır. Hiçbir Müslüman, ifade özgürlüğünü istismar ederek, Hz. Peygamber'e karşı yapılan saygısız ve seviyesiz düşüncelere karşı onun asla tasvip etmeyeceği çirkin yöntemlerle karşılık veremez. Hz. Muhammed'i kendisine rehber edinenler ancak ve ancak onun Taif'te kendisine fiili tacizde ve saldırıda bulunanlara karşı gösterdiği tavrı örnek alır."

ALGI MANİPÜLASYONU
İslami simgelerin eylemde kullanılmasının algı manipülasyonu olduğunu vurgulayan Görmez, "Algı mühendisleri, katillere dinimizin simgelerini telaffuz ettirerek akılla alay ediyor. Bu eylem de diğer terör eylemlerinde olduğu gibi Müslümanların en temel kavramlarını zabtetme, çarpıtma ve dönüştürme amacı taşıyor. İslam'ın olmazsa olmaz kavramları ele geçiriliyor, rehin alınıyor ve istenen algıya uygun şekilde manipüle ediliyor. Hayatımızın temel vazgeçilmezlerimiz arasında yer alan, her Müslüman'ın doğumunda kulağına okuduğumuz, ebedi hayata uğurlarken arkasından telaffuz ettiğimiz tekbir gibi müstesna bir kavram, niyetleri meçhul gruplar tarafından çarpıtılıyor, İslam, iman ve irfanında hiçbir şekilde karşılığı olmayan karanlık hedefler için tekbir alet ediliyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN