Sultanahmet bombacısının kimliği belli ama örgütü değil

Sultanahmet’te Turizm Şube Müdürlüğü’ne canlı bombalı saldırıyı düzenleyen hamile kadının Dağıstanlı Diana Ramazova olduğu belirlendi.

Sultanahmet bombacısının kimliği belli ama örgütü değil
Sultanahmet'te polis karakoluna yapılan bombalı saldırı günlerdir aydınlatılamadı. İntihar bombacısı kadının isminin dün Diana Ramazova olduğu açıklandı. Saldırganın El Kaide ve IŞİD ile bağlantılı olabileceği ise yeni bir iddia...

CEP TELEFONU İNCELENİYOR

Ramazova'nın Dağıstanlı olduğu, geçen Haziran ayında da Türkiye'ye turist olarak girdiği sanılıyor. Bu tespit akıllara saldırının çok önceden planlanmış olabileceği ihtimalini getirdi. Ramazova'nın bu eylem için mi ülkeye girdiği, bunun için mi 7 aydır Türkiye'de beklediği polisin yanıtını aradığı sorulardan biri.

IŞİD'LE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ

Ramazova'nın Türkiye'ye Moskova üzerinden İstanbul'a giriş yaptığı ve bir kaç kez Suriye'ye giriş-çıkış yaptığını belirledi. Vahdet gazetesinin iddiasına göre, soruşturmayı yürüten yetkililer, Ramazova'nın intihar eyleminden sonra ele geçirilen cep telefonunda Suriye'de IŞİD bayrağı altındaki ve IŞİD militanları ile çekilmiş fotoğraflarına da ulaştı.

RUSYA'DA DA SORUŞTURMA

Ramazova, 2014'ün haziran ayında İstanbul'a turist olarak gelmiş ve dönmemişti. Rus kaynaklar kadının terör gruplarıyla bağlantılı olduğunu iddia etti. Rusya kadın hakkında daha fazla bilgi için Dağıstan'da soruşturma başlattı. Rusya'dan yayın yapan Kafkaspres sitesinin haberine göre, Ramazova Çeçenistan'a komşu Dağistan'ın köyünde doğdu. Evli Ramazanova'nın birkaç tane de çocuğu var.
BİZE ULAŞIN