Akıllı bir Avrupa İslamı dışlayamaz

Akıllı bir Avrupa İslamı dışlayamaz

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk: “Paralel Çete Paris saldırıları üzerinden Türkiye düşmanlığı yapıyor ve İslamofobiyi körüklüyor. Avrupa’da İslamofobik kuruluşlarla içiçe faaliyet gösteriyor ve kapı kapı dolaşarak Türkiye düşmanlığı yapıyorlar. “

Dünya Paris'te Charlie Hebdo dergisine yapılan ve 12 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı konuşuyor. Bir kadın terörist dışında saldırganlar ölü olarak ele geçirilirken İslamofobi tartışmaları yine Avrupa'nın ana gündem maddesi haline geldi. Yıllardır Avrupa'daki Türkiye vatandaşlarının sorunları ile yakından ilgilenen AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili ile Paris'teki saldırıları, Avrupa'da yükselen islam karşıtı akımları ve Paralel yapının Avrupa'daki Türkiye aleyhtarı faaliyetlerini konuştuk.

İSLAMOFOBİNİN ZEMİNİNİ OLUŞTURDULAR

-İsmalofobi yeni yeni kullanılmaya başlanan bir tanım. Dünya İslamofobi kavramı ile nasıl tanıştı?


ABD'deki 11 Eylül saldırıları İslamofobi kavramını üretti. Bu süreçte Avrupa'da çok büyük bir nefret, yabancı karşıtlığı ve islam düşmanlığı oluşturuldu. 11 Eylül'den sonra Avrupa'nın genelinde cami saldırıları, Müslümanlara karşı ayrımcılık yükseliş trendine girdi. 214 camiye saldırıldı, evler yakıldı. Hepsi 14 yıllık süreçte gerçekleşti ve siyasi yönetimler tarafından üstü örtüldü. Bu 14 yıl boyunca Batı'da islam karşıtlığının meşru zeminleri oluşturuldu.

-Antisemitizm konusunda çok sert önlemler alan Avrupa'da farklı bir nefret suçu olan İslamofobiyi destekleyen derneklere nasıl izin verildi?

İslamofobia kavramı 11 Eylül'den sonra kullanışlı hale getirildi. Önce haklı zeminler hazırlandı. Genelde suç dosyası kabarık insanlar tarafından bazı örgütler kurduruldu. PEGİDA'da işte böyle bir örgüttür. Irkçılığın ve Milliyetçiliğin en rahat büyüyeceği yerler tercih edildi. Bir yerlerde bir akıl "Avrupa İslamlaşıyor, Müslümanlar Avrupa'yı elinizden alacaklar" korkusunu pompaladı. PEGİDA ile birlikte yeni bir dalga büyütüldü. Ancak beklemedikleri bir şey oldu. Almanya toplumunun sağduyusu PEGİDA'nın yükselişine izin vermedi ve "Biz yabancılarla birlikte bir gücüz" dedi

-2012 yılında çizilen bir karikatür için neden 3 yıl sonra bir eylem gerçekleştirilmiş olabilir?

Fransa'da 15 gündür bir saldırı bekleniyordu. Fransa basınında bu yönden haberler çıkıyordu. Bence bu Avrupa'nın 11 Eylül'üdür. Abartılı bulunabilir ama Fransa gibi bir ülkede bir anda 12 kişinin öldürülmesi önemli bir olaydır. Bundan sonra eylemin kimler tarafından planlandığını, kimlerin işine yaradığını ve güvenlik zafiyetini tartışacağız.



MÜSLÜMANLARINA YÖNELİK SALDIRILARA DÖNÜŞEBİLİR


-Bu eylemden sonra Avrupa'da islam karşıtı akımların ve yabancı düşmanlığının büyüyeceğini düşünüyor musunuz?

Artık tartışma islamobarbarya tartışmasına dönüşecek. Artık "islam barbar bir dindir, işte görmediniz mi vatandaşlarımızı nasıl katlediliyor" propagandası pompalanmaya başlanacak. Bu saldırılar Batı'da Müslümanlara yönelik hak ihlallerine ve demokratik alanlarının kısıtlanmasına yönelik hukuki düzenlemenin önünü açacak. Müslümanlara yönelik fiziki şiddet meşru bir zemin kazanacak. Müslümanlara karşı yapılacak her eylem meşrudur noktasına taşınmaya çalışılacak

-Peki Avrupa'da sağduyulu düşünen insanlar yok mu?

Avrupa'da bir başka akıl daha var. Bu akıl "biz birlikte bir Avrupayız, Müslümanların terörle ilgisi yok" düşüncesini savunuyor. Bu akıl oynanan oyunun farkında.

BİZE ULAŞIN