BBC’den infial yaratacak Hz Muhammed girişimi

İslamofobinin tartışıldığı bu günlerde İngiliz medya kuruluşu BBC tansiyonu yükseltecek bir adım daha attı. Charlie Hebdo sonrası yayın politikasını değiştiren BBC, Hazreti Muhammed'in tasvir edildiği çizimleri ilk kez gösterdi...

BBC’den infial yaratacak Hz Muhammed girişimi
Charlie Hebdo tartışmalarının ardından tekrar islamofobi konuşulurken İngiltere'nin önde gelen medya kuruluşlarından BBC yine infial yaratacak bir girişime imza attı.

Şimdiye dek yayın politikası gereği Muhammed peygamberin tasvir edildiği çizimler ya da görüntüleri yayınlamayan BBC, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı sonrasında bu kuralı kaldırdı.

Saldırıda hayatını kaybeden karikatüristlerden Stéphane Charbonnier, nam-ı diğer 'Şarb'ın fotoğrafını yayınlayan BBC, o sırada derginin Hazreti Muhammed'in saygısızca karikatürünün yapıldığı kapağını da gösterdi.

İngiliz televizyonu böylece editöryal kılavuzundaki "Hazreti Muhammed hiçbir şekilde tasvir edilemez" maddesini de çiğnemiş oldu.

YALNIZCA BUNUNLA KALINMADI

Ardından BBC'nin ilkekleri içinde bulunan bu kuralını kaldırdı. BBC'den yapılan açıklamada, kılavuzun eski olduğu ve kurumun özgürlük anlayışını yansıtmadığı için söz konusu kuralın değiştirildiği belirtildi.

Tansiyonun gergin olduğu, tüm dünya liderlerinin ortak açıklama yaptığı bu günlerde BBC'nin özellikle kural değiştirmesi eleştirilere neden oldu.
BİZE ULAŞIN