Örgütler, dinle değil adlarıyla anılmalı

Almanya'da Şansölye Angela Merkel'le bir araya gelen Davutoğlu, "Terör örgütü Hıristiyanlıkla, Müslümanlıkla, Yahudilikle, Hinduizmle, Budizmle birlikte değil adıyla kullanılmalı. Yoksa bu örgütlerin kurduğu tuzağa düşmüş oluruz" dedi

Örgütler, dinle değil adlarıyla anılmalı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paris'te önceki gün teröre karşı dayanışma yürüyüşüne katılmasının ardından dün de Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in davetlisi olarak Berlin'de temaslarda bulundu. Çalışma yemeğinin ardından Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Davutoğlu, şu mesajları verdi:
BEDELİ TÜRKİYE ÖDEDİ: Suriye'deki krizden en büyük bedeli Türkiye ödedi. En geniş mülteci akımı olan ülke Türkiye'dir. Birileri Türkiye'yi suçlarsa döner şunu sorarız; yarın sınırları kapatırız. Ama öbür tarafta Suriye bombaları altında katledilen her çocuğun vebali o sınırları kapatma kararı almamız isteyenlerin üzerinde olur. Uluslararası toplum bu konuyu çözmek zorunda. IŞİD'ten en çok etkilenen ülke de Türkiye'dir. Son Fransa olayında adı geçen kadın Hayat ile ilgili istihbaratı Türk kaynağı yapmıştır. Bir uyarı gelmediği halde çalışmalarımızla tespit ettik. Fransız istihbarat teşkilatına haber edildi. Bu kadın Türkiye'ye Madrid'den geliyor. İspanyayı suçlamak mümkün mü? Türkiye'yi suçlamak mümkün mü? 911 kilometrelik sınırı koruyabilmek için çaba sark etmekteyiz. Yabancı savaşçı kim olursa olsun, Avrupa'dan ya da başka ülkeden gelsin, Suriye rejimi yanında-karşısında olsun yapılacak her türlü çalışmaya destek veririz.
İSTANBUL UYARISI: Fransa'da bir gün önce aynı duyarlılığı gösterdik. İstanbul'daki terör saldırısında, Reyhanlı saldırısında olduğu zaman Almanya'daydım. Reyhanlı saldırısı da Suriye kaynaklı idi. Türkiye 50'ye yakın vatandaşını kaybetti. Dayanışmayı o zaman da görmek tabii ki haklı talebimizdir. Hiçbir terör saldırısına sessiz kalmadık.
ORTAK PERSPEKTİF: Sayın Merkel ile uluslararası konuları da kapsamlı ele aldık. Türkiye ile Almanya birçok hususta, ortak perspektife sahip. Ben, bir kez daha Patriot füzeleri konusunda sağlanan katkı sebebiyle teşekkürlerimi ifade ederim. Suriye ve Irak'taki gelişmeler, sadece sınır ülkesi olan Türkiye için değil, Avrupa için de, dünya için de tehdit teşkil ettiğini son gelişmeler açık bir şekilde ortaya koydu.
TERÖRE SIFAT OLMAZ: Biz her fırsatta vurguladık. Terör terördür, terörist de teröristtir. Önüne bir sıfat koyduğunuzda, hele hele dini sıfat koyduğunuzda, kolektif bir suç üretmek isteyenlere bir malzeme vermiş olunur. Dünyada eğer Müslümanların sayısı ile teröre bulaşanların oranına baktığınızda, bunun çok marjinal kaldığını açıkça görürsünüz ve bu terör örgütlerinin Müslüman olmayanlardan daha çok Müslümanları öldürdüklerini görürsünüz. Dolayısıyla, terör ile herhangi bir dini, herhangi bir etnisiteyi milliyeti, birleştirmek doğru değil. İslam ile terör yan yana kullanıldığında, İslam adının kendisindeki barış mesajı, barış anlamına gelen İslam yerine, bu dini de, dini unsurları da insan canına kastedenleri aynı kategoride değerlendirmiş olursunuz. Bu terminolojiyi kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Kesinlikle terör örgütü neyse, onun adıyla anılmalıdır. El Kaide ise El Kaide. Ama İslam ile yan yana terör kullanılmaması gerekir, Hırıstiyanlıkla, Müslümanlıkla, Yahudilikle, Hinduizmle, Budizmle birlikte kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde tam da teröristlerin istediği tuzağa düşülmüş olunur. NSU cinayetlerini işleyenler, ırkçı saiklerle işleyenleri biz hiçbir zaman Alman ya da Hıristiyan terörü gibi adlandırmayı düşünmedik. İslam da tarih boyu İstanbul üzerinden herkes bilir ki, değişik dinlerin, kültürlerin yaşadığı bir medeniyet birikimidir. Hiçbir şekilde terörle anılmamalı.

Gurbetçiye iki müjde birden
Başbakan Ahmet Davutoğlu akşam da Berlin'de, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından Tempodrom'da düzenlenen 'Berlin Buluşması' programına katıldı. Burada Türk vatandaşlarına hitap eden Davutoğlu, "Fransa'da teröre karşı düzenlenen o toplantıda sizler hiçbir şekilde böyle bir ithamla karşılaşmayın diye bulundum. Terörü lanetledim. Her zamankinden daha güçlü bir şekilde kimliğinize, örfünüze, sahip çıkmalısınız" dedi. Gurbetçilere iki de müjde veren Davutoğlu, "Artık siz de aileye destek programından yararlanabileceksiniz. Yurtdışında doğum yapan her anneye ilk altın devletimizden olacak. İlk çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncüye 600 TL hediye vereceğiz. Ayrıca evlatlarını evlendirmek istediğinde 18 yaşına kadar çocukların çeyiz hesabının yüzde 15'ini devlet vatandaşının hesabına yatıracak" diye konuştu.

"Türkiye'nin çabalarını görüyoruz"
Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk'ün 'canlı bir köprü' oluşturduğunu söyleyen Angela Merkel ise Türkiye'nin IŞİD teröründen etkilendiğini belirterek, "Türkiye'nin Suriyeli mültecilerle ilgili çabalarını görüyoruz" dedi. Terör konusunda omuz omuza birlikte olunması gerektiğini kaydeden Merkel, "Eski cumhurbaşkanımız 'İslam, Almanya'nın bir parçasıdır' demiştir. Bu doğrultuda yasalara saygı duyan, hangi kökenden olursa olsun herkesin başbakanıyım. Müslümanların da şiddet söz konusu olduğu anda 'dur' demeleri bizim açımızdan çok önemli" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN