Başbakan'ın uçağından Notlar...

Başbakan'ın uçağından Notlar...
'Paris'teki fotoğrafta olmamız çok önemli'
Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlelel Cumhuriyet Yürüyüşü ile ilgili soru üzerine Davutoğlu şunları söyledi: "Davet geldiği zaman ben çok rahatsızdım ve evde istirahat ediyordum. Biz de katıldık. Çünkü resimde bizim olmamızın, hem dünya için, hem Avrupa'daki Müslümanlar ve Türkler için hem de Fransa-Türkiye ilişkileri için önemi var. Bunlar tarihe kayıt düşme alanıdır. Beyaz Saray, özür yayımlamış. Bu sıradan bir dayanışma değil. Fransa İslam Konseyi üyeleri büyükelçilikte beni ziyaret ettiler, onun Cezayirli, Faslı yönetim kurulu üyeleri geldi. Dediler ki, 'Biz sizin katılma kararınızı duyduğumuz anda katılma kararı verdik. Çünkü orada bulunduğunuz anda orada bulunan bütün Müslümanlara o meşruiyeti kazandırmış oluyorsunuz. Bu Türkiye'nin taşıdığı önemi gösteriyor."

'Kılıçdaroğlu küçük bir akıl oyunu yapmaya çalışıyor'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Bizim muhatabımız Cumhurbaşkanı değil, Davutoğlu'dur. Ama bunu söylersem Davutoğlu bizi muhatap almadığını söylerse hiç şaşırmam" dediğinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, "Kendince çok küçük bir akıl oyunu yapmaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu'nu kim muhatap alıyor? Şişli Belediyesi tartışmalarında, CHP içinde dahi bir muhatap konumu var mı, tartışılır. Çünkü kimsenin Kılıçdaroğlu'nun sorunu çözeceğine inancı yok. Kılıçdaroğlu önce parti içinde muhatap alınacak bir performans sergilesin sonrası kolay" dedi. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'na ayakkabı atılmasıyla ilgili olaraksa "Her ne suretle olursa olsun, siyasi liderlere veya siyasi partilerin temsilcilerine şiddet uygulanmasını kesinlikle kınarız" diye konuştu.

Davutoğlu'nun üç özel vitamini
Davutoğlu, gazetecilere özel hayatı ile ilgili de ipuçları verdi. Başbakan, yoğun çalışma temposunda hangi 'vitaminleri' kullandığını ise şöyle anlattı: "Birinci vitamin kendimizle barışık olmak. Hiçbir güç kendisi ile barışık olan bir insandan daha güçlü değildir. İkincisi, yaptığınız işi aşkla yapacaksınız. Bir işi ucundan tutarsanız, aşkla sarılmazsanız o iş sizi bir müddet sonra yorar ve yener. Yorulduğumda bir kenara çekilir kendi içimde tefekkür, tezekkür ederim, ya da yürürüm. Üçüncü vitamin; Bir işten yorulduğunuzda kenara çekilmek yerine sevdiğiniz başka bir işi yapın. Kitap veya bir yazı yazmaya başladığımda her şeyi unuturum. Yorulduğu zaman Sultan Abdülhamit marangoz işi yapıyor, başka biri şiir yazıyor, bir başkası elmas, mücevher işi yapıyor."

'Peynirli yumurtayı çok iyi yaparım'
Davutoğlu, "Yemek yapıyor musunuz?" sorusuna ise, "Yemek yapmakta çok kötüyüm. Sare Hanım gibi iyi bir aşçı, eşe sahip olunca hiç ihtiyaç hissetmedim. Yalnız kaldığımda yaptığım peynirli yumurta var. O da Malezya'da yalnız kaldığımda geliştirdiğim bir şey. Hanım aradı, 'Ne yapıyorsun, ne yiyorsun?' Diyorum, 'Bir gün peynirli yumurta, ikinci gün yumurtalı peynir, üçüncü gün sadece yumurta, dördüncü gün de bir arkadaşıma misafirliğe gidiyorum' dedim" şeklinde yanıt verdi.
BİZE ULAŞIN