ABD'ye suçluların iadesi anlaşmasını hatırlattı

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin ABD'den, Gülen konusunda da ikili anlaşmalar çerçevesinde hareket etmesini beklediğini söyledi

ABD'ye suçluların iadesi anlaşmasını hatırlattı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, suçluların iadesi konusunda ABD'den bir vatandaş için ne bekleniyorsa, 'terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan' hakkında yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen için de aynı şeyin beklendiğini kaydetti. Davutoğlu, NTV-Star TV ortak yayınında şunları söyledi:

GÜLEN'İN İADE SÜRECİ:
('Gülen'le ilgili yakalama kararı çıkarıldı. Size göre iade süreci ilerler mi?' sorusu üzerine) Türkiye bir hukuk devleti. ABD de bir hukuk devleti. Bu iki hukuk devleti arasında var olan anlaşmalarda suçluların iadesiyle ilgili belli umdeler var. Fethullah Gülen veya başka herhangi bir vatandaş için ne tür bir işlem yapılıyorsa, o yapılır. ABD'den bir vatandaş için ne bekleniyorsa, suçluların iadesi anlamında veya bir soruşturma anlamında aynı şeyi beklemek hakkımız.

NETANYAHU YALNIZ KALDI:
(İsrail Başbakanı'na Paris yürüyüşü eleştirisi) Netanyahu, bütün dünya liderlerini cumhurbaşkanımıza ve bana tepkide bulunmaya çağırdı ama yalnız kaldı. Herhangi birisi tepki koyup da bize dönük bir şey söyledi mi? Biz insanlık onuru neyi gerektiriyorsa, onu yapmaya devam edeceğiz. Bunun için de Netanyahu'dan izin alacak değiliz.

HASASİ YET İLETİLDİ:
(Charlie Hebdo karikatürlerinin Türkiye'de yayımlanması) Arkadaşlarımız (gazeteyle) görüştüklerini ifade ettiler. Durumun hassasiyeti kendilerine aktarıldı.

KPSS YOLSUZLUĞU:
(Bir haksızlık, yolsuzluk o sınava giren herkesin hukukunu gasp etmek anlamına gelir. Bu konuda bir talimatım oldu: Varsa böyle bir şey acımasızca üzerine gideceksiniz. Bazı bilgiler aldık ve bütün bu veriler üzerinde bu araştırma derinleştirilecek. Ahlaki hüküm vermek gerekirse bu en büyük ahlaksızlıktır.

'KÂĞIT KOKUSU ALMAMIŞ KİŞİ İLİM ADAMI OLAMAZ'
Başbakan Ahmet Davutoğlu dün hat eserlerinden oluşan Hasan Çelebi Sergisi'ni açtı. Picasso'nun "Resim sanatında ulaşacağım zirveye Müslümanlar hat sanatında ulaşmışlar" sözlerini hatırlan Davutoğlu, "Bu hat sanatının, kağıdın kalemle buluşmasının zirvesine ulaştığını gösterir" dedi. Yeni neslin bilgisayarla büyüdüğünü belirten Davutoğlu, "Sahaflarda kağıt kokusunu almamış birinden, ne kadar laptop taşırsa taşısın ilim adamı çıkmaz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN