Hrant için binler yürüdü

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 8'inci yılında, Taksim'den Şişli'deki Agos gazetesi önüne binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle anıldı. Rakel Dink, eşinin vurulduğu yere çiçek bıraktı

Hrant için binler yürüdü
Polis ekipleri sabah erken saatlerde Taksim Meydanı'nda güvenlik önlemi aldı. Polis araçları Gezi Parkı girişine park edildi. Taksim Meydanı'nda 4 TOMA beklerken, saat 11.00'den sonra güvenlik şeridi çekildi. Saat 13.00'ten sonra ise binlerce kişi Gezi Parkı önünde toplandı. Kalabalık, "Öldür diyenler yargılansın", "Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz" sloganları attı. Eşi Rakel Dink'in de katıldığı yürüyüş Agos gazetesine kadar sürdü. Kortejin önünde Hrant Dink'in gözlerinin fotoğrafları, hemen arkalarında da "1915'ten Hrant'a soykırım sürüyor" yazılı dev bir pankart taşındı. Dink'in öldürüldüğü noktaya karanfil bırakılırken, gazete binasına da "Buradayız Ahparig. 8. yıl" ve "Yüzleşin Hrant'la, soykırımla" yazılı pankartlar asıldı.

EŞİ RAKEL ÇİÇEK BIRAKTI

Kortejle birlikte Agos gazetesinin önüne kadar yürüyen Rakel Dink, eşinin vurulduğu yere kucağında taşıdığı bir demet beyaz çiçeği bıraktı. HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve gazeteci de anmaya katıldı.

'HÂLÂ KALDIRIMDA YATIYOR'
Hrant'ın arkadaşları adına konuşan yazar Murathan Mungan, "Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından sekiz koca yıl geçti. O yıl doğan çocuklar dillendi, okuma yazmayı söktü. Oysa Hrant Dink'in ölüsü, gerçek hikâyesi aydınlatılmamış bir cinayetin kurbanı olarak hâlâ bu kaldırımda yatıyor... Hrant'ın ölüsünü unutkanlığın zalim ellerine teslim etmeyeceğiz" dedi. Rakel Dink tören sonunda Gezi olaylarında öldürülen Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan'la birlikte Agos gazetesinin camından kalabalığa el salladı. Bu arada Malatya Valiliği şehirdeki anmalar sırasında E.T. isimli bir şahsın belinden tabanca çıkarıp arkadaşına vermeye çalıştığının görülmesi üzerine etkisiz hale getirildiğini açıkladı. 20 adi suçtan kaydı bulunan şahsın grupla hiçbir ilgisinin olmadığı kaydedildi. Ankara'daki anmalarda da polis Adalet Bakanlığı'na yürümek isteyen gruba müdahale etti.
BİZE ULAŞIN