'Acılarınızı paylaşıyoruz önyargıları kaldıralım'

Hrant Dink'i "Anadolu aydını" olarak nitelendiren Davutoğlu, Ermeniler'e de "1915 gayri insani sonuçlar doğurdu. Acılarınızı paylaşıyoruz, ufkumuz dostluk ve barış" çağrısı yaptı

'Acılarınızı paylaşıyoruz önyargıları kaldıralım'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hrant Dink'in 8. ölüm yıldönümü vesilesi ile yaptığı yazılı açıklamada dünya genelindeki Ermenilere tarihi bir çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl yayımladığı taziye mesajına atıf yapan Davutoğlu, "Savaş şartlarında başvurulan zorunlu yer değiştirme politikalarının, 1915 dâhil, gayri insani sonuçlar doğurduğunu daha önce de açıklayan Türkiye, Ermenilerin acılarını paylaşmaktadır" dedi. Davutoğlu şu mesajları verdi:

TÜRKİYE'NİN TEK ERMENİ KÖYÜ - TIKLAYIN

ANADOLU AYDINIYDI:
Hrant Dink, Ermeni kökeninden de, Türkiye'ye bağlılığından da ödün vermeden Türkler ile Ermenilerin ortak geleceklerini inşa edebilmelerinin yöntemini arayan değerli bir Anadolu aydınıydı. Türk-Ermeni dostluğunu özünde birleştiren, tarihi birlikteliğin hatırlanması için yüreğini ve aklını ortaya koyan Dink'in dostluk yoluna tuttuğu meşalenin ışığında gönüllerde kapılar açmak istiyoruz.

BİZE ULAŞIN