'276 oyu bulamayan muhalefete soru sorun'

'276 oyu bulamayan muhalefete soru sorun'
Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika Boynuzu ülkelerinden Etiyopya ve Cibuti'ye resmi ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan toplantıda başta Meclis'te 4 eski bakanla ilgili Meclis'teki Yüce Divan oylaması olmak üzere, gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ANCAK VATANDAŞ OLARAK DEĞERLENDİREBİLİRİM:
(AK Parti'den fireleri nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna) Cumhurbaşkanı olarak böyle bir değerlendirmeyi ancak bir vatandaş olarak yapabilirim. Oylamanın amacı nedir? Dört arkadaşımız Yüce Divan'a gidecek mi gitmeyecek mi? Ben sizden şunu beklerdim: Acaba 276 niye çıkmadı, bu soruyu sormalıydınız. Veya 276 oyu bulamayanlara bu soruyu sormanız gerekir. Kaldı ki bu soruları yöneltenler, birincil mahkemenin takipsizlik kararını niçin görmezden gelirler? Orası mahkeme, yargı değil mi?

'HAYIRLI OLSUN':
İktidar bunu komisyona götürmeyebilirdi. Komisyon raporu da ortada. Yüce Divan'a gitmesine gerek görmüyor. Ve muhalefet önergeleriyle bu işin peşini kovalamaya gayret ediyor. Attıkları bütün adımlar da yaptıkları mücadele de sonuç, dört bakan arkadaşımızın Yüce Divan'a gitmemesi istikametindedir. Sadece buna 'Hayırlı olsun' demek yeterlidir diye düşünüyorum"

SINIRSIZ DİNLENDİM:
(Başbakanlığı döneminde kriptolu telefonlarının 60 kez dinlendiği iddiasıyla başlatılan soruşturma) 60 kez dinlendiysek az ya. Ben sınırsız diye biliyorum. 2 yıldır bu konuyu dile getiriyorum. Sadece Başbakanlığın değil Cumhurbaşkanlığının da dinlendiğini söyledim. Ama biz söylerken ne yazık ki Türkiye'nin yazılı ve görsel medyası inanmadı. Yargı işgal altındaydı. Emniyetin içinde ciddi manada sıkıntılar vardı.

ARKASI GELECEK:
Gölbaşı'ndaki süreç inanıyorum ki birçok şeyi ortaya çıkaracaktır. Bu eteklerden çok taşlar dökülecek. Daha henüz bunlar bitmedi. Arkası gelecek.

DÜRÜST OLMAK LAZIM:
(Selahattin Demirtaş'ın Cizre'ye ilişkin açıklamaları) Siyaseti bilen insan, siyasetten nasibini almış insan bu ifadeyi kullanamaz. Çözüm sürecinin lafta, tarafındaymış gibi görünüp, süreci çözümsüzlüğe uğratmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
BİZE ULAŞIN