'Güvenoyu söylemi, suçluluk kompleksi'

'Güvenoyu söylemi, suçluluk kompleksi'

Yüce Divan oylamasını değerlendiren AK Partili Elitaş: Muhalefet, paralel yapının üst aklına cevap veremediği için işi güvenoyu gibi gösteriyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 4 eski Bakan ile ilgili yapılan Yüce Divan oylamasını mahalefetin güvenoyu gibi sunmasını eleştirdi. Elitaş, düzenlediği basın toplantısında 302 AK Partili milletvekilinin oylamaya katıldığını 10 vekilin mazeretli oldukları için oylamaya katılamadıklarını belirterek şunları söyledi:
BASKI YAPILMADI: Oylama katılan 302 arkadaşımız, özgür iradeleriyle demokratik bir şekilde Türk milletinin kendilerine verdiği yetkiyi kullanma konusunda hiçbir baskı altında kalmadan gizli oylamaya girerek, oy vermişlerdir. Komisyon ve oylama sürecinde hiçbir AK Partili milletvekiline baskı yapılmamıştır.
CHP-MHP PARALEL YARIŞINDA: Oylama, paralel yapı ile CHP'nin ittifakının örneğidir. MHP, seçimlerde paralel yapıyı yanına alabilmek için her türlü girişimi ortaya koymuştur. Oylama, CHP ile MHP'nin paralel yapıya yanaşmak için yarış içinde olduklarını göstermiştir. Oylamada muhalefetin önergeleri 276'yı bulmamış ve reddedilmiştir. İçinde bulundukları hezeyan, paralel yapının üst akılına verebilecekleri cevap bulamadıkları için, kendi suçlarını, başarısızlıklarını hafifletmek için bu davranışları sergiledikleri yönünde bir algı oluşmuştur.
BU BİR SONUÇTUR: Bunu fire diye söylemek saygısızlıktır. Bu bir sonuçtur. Demokraside bu sonuçları da beklemek gerekir. Kimin ne oy verdiğini de bilmek mümkün değil.
HADLERİNİ AŞTILAR: İki milletvekili arkadaşımız bu konuda açıklama yapmış. Haddini aşan açıklamalar. AK Partili tüm milletvekili arkadaşlarımıza demokrasiye yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ettim. Biz hangi vekilin hangi yönde oy kullandığını araştırmayı, milletvekillerine, milli iradeye, halkımızın temsilcilerine saygısızlık olarak görüyoruz. O iki arkadaşımızın yaptığı açıklama haddini aşan açıklamalardır.

BİZE ULAŞIN