Türk delegasyonuna bombalı saldırı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki Somali ziyareti öncesi, Mogadişu'daki Türk heyetini hedef alan bir bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Türk delegasyonuna bombalı saldırı
Reuters'a açıklama yapan Somali polisi,Türk heyetinin kaldığı otelin girişinde düzenlenen intihar saldırısının bomba yüklü araçla yapıldığını belirtti. Polis, Türk heyetinden ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı. Türk heyetinin otelin içinde ve güvende olduğu ifade edildi.

"BİZ GÜVENDEYİZ"

Türk heyetinde bulunan Kızılay Müdürü Mehmet Güllüoğlu, saldırının 13.40 civarlarında gerçekleştiğini ve heyette bulunan kimsenin yaralanmadığını söyledi.

Güllüoğlu, "Kaldığımız otelin önünde bir saldırı gerçekleşti. Biz güvendeyiz. Güvenlik güçleri bize saldırı hakkında herhangi bir bilgi vermedi

Güllüoğlu, "Bombalı saldırıda Somali vatandaşlarından hayatını kaybedenlerin olabileceği belirtiliyor" dedi.

Anadolu Ajansı, otelin Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında olduğunu belirtti.

Afrika gezisi kapsamında bugün Etiyopya'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yarınki Cibuti ziyaretinin ardından Somali'nin başkenti Mogadişu'ya geçeceği açıklanmıştı.

ERDOĞAN ZİYARETİNİ İPTAL ETMEYECEK

Saldırının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Somali'ye yapacağı ziyareti iptal etmeyeceği bildirildi.


TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Mogadişu'da daha önce de, Haziran 2013'te Türk Büyükelçiliği'nin ek binası önünde intihar saldırısı düzenlenmiş, çatışmada polis memuru Sinan Yılmaz şehit olmuştu. Saldırıyı Türkiye'nin Somali'ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü üslenmişti.

Mayıs 2014'te ise yine Mogadişu'da, Türk Hava Yolları'na (THY) güvenlik hizmeti veren bir firmanın Güvenlik Şefi Sadettin Doğan, uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti.


BİZE ULAŞIN