Paralel örgütün YouTube oyunu

Yapılan son operasyonlarla köşeye sıkışan Paralel yapı ve onun uzantıları, YouTube'da en çok izlenen videolara reklam vererek itibar kazanmaya çalışıyor.

Paralel örgütün YouTube oyunu
Paralel yapı bu kez de sosyal medyayı kullanarak kitleleri etkilemeye soyundu. Video paylaşım sitesi YouTube'da popüler müzikler, videolar hatta çizgi filmlerin bile başına 14 Aralık operasyonunu basın özgürlüğü ve sansür algısı şeklinde sunan paralel yapı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinglerinin videosuna bile bu reklamları veriyor.

KARA PROPAGANDA YAPIYORLAR

Paralel yapı ve onun uzantıları, sosyal medyayı kullanarak algı yönetimi yapmaya çalışıyor. 17 ve 25 Aralık darbe girişimini 'özgürlük ve demokrasi mücadelesi' adı altında kara propagandaya dönüştüren paralel yapı bunun için özel videolar hazırladı. Youtube'da popüler videolar, müzikler hatta çizgi filmlere bile kara propaganda videolarını 'reklam' adı altında veren paralel yapı sosyal medyadan algı operasyonu yapıyor.

TÜRK BAYRAKLARI BAŞROLDE

"14 Aralık Operasyonu" kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklu olarak yargılanmak üzere cezaevine gönderilen Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın gözaltı görüntüleriyle süslenen videoda, Kur'an-ı Kerim okuyan kadınlar ile Türk bayraklarının özellikle kullanılması dikkat çekiyor.

DEMOKRASİ HAVARİSİ KESİLDİLER

Videoda, Suriye'de Esed rejiminin yaptığı katliamlara seyirci kalan Brüksel'in 14 Aralık operasyonuyla ilgili görüşleri de kullanılıyor. Demokrasi havarisi kesilen bazı Avrupalı parlamenterlerin 14 Aralık Operasyonu ile ilgili hukuki süreci beklemeden operasyonu demokrasi ve basın özgürlüğüne darbeymiş gibi göstermeye çalışan görüşleri yer alıyor. Bir başka detay ise reklam filminin özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan iken yaptığı bazı konuşmalar ile Yavuz Bingöl gibi sanatçılara ait videoların başında ya da videonun yarısındayken yayımlanması oldu.
BİZE ULAŞIN