Rusya ve İran ilk sırada yer aldı

Rusya ve İran ilk sırada yer aldı

Ankara 117 ülkeyle istihbarat paylaşımı ve işbirliği yaptı. 2011-2014 arasında 7 bin 833 kişiye giriş yasağı kondu. Sınırdışı edilen bin 56 şüpheli, 73 ülkenin vatandaşı. En çok şüpheli ise Rusya, İran, Libya, Fransa ve Almanya'dan geldi

Türkiye'nin terörle mücadele rakamlarında sürpriz detaylar yer aldı. Ankara'nın 117 ülke ile terörle mücadele konusunda istihbarat paylaşımı ve işbirliği yaptığı öğrenildi. 2011'den başlayarak 2014'ün sonuna kadar devam eden işbirliğinde toplam 7 bin 833 kişiye giriş yasağı kondu. Çatışma bölgesi olan Suriye sınırındaki illerden geçmeye çalışan 1056 şüpheli yakalanarak sınır dışı edildi. Yakalanarak sınırdışı edilenler arasında 73 ülkenin vatandaşı bulunurken, Rus vatandaşları 146 kişiyle birinci sırada geldi. İkinci sırada yer alan İran'ı, Libya, Fransa ve Almanya'nın takip ettiği anlaşıldı.

LİSTEDE 117 ÜLKE VAR

Türkiye'nin terörle mücadelede yabancı ülkelerle istihbarat paylaşımı ve işbirliğine yönelik önemli adımlar attığı son dört yılın rakamlarına yansıdı. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan listede 117 ülke yer alıyor. Bu ülkelerden 18'iyle terörist yakalama - iade ve girişini yasaklamaya yönelik herhangi bir işbirliği söz konusu olmadığı belirlendi. Rakamlarda Türkiye'ye girişi yasaklananlar ile Türkiye'nin yakalayarak sındırışı ettiği şüphelilere ilişkin veri yer alıyor.

454'Ü SUUDİ

Uluslararası terörizmle bağlantısı tespit edilen ve Suriye'deki çatışma bölgelerine geçeceği bildirilen yabancılar hakkında "giriş yasağı" konulanların sayısı bir hayli yüksek çıktı. Yasak konulan 7 bin 833 kişi içinde bin 454'ünün Suudi Arabistan'dan gelmek istediği, ikinci sırada bulunan Kazakistan'dan da 765 kişinin olduğu tespit edildi.

RUSYA VE İRAN BAŞI ÇEKİYOR

Yakalanıp sınır dışı edilenlerden ilk sırayı ise 146 kişiyle Rus vatandaşı şüpheliler alıyor. İkinci sırada 55'le İranlılar yer alırken, Libya'nın 48'le üçüncü olduğu görülüyor. Avrupa ülkelerinden 46 Alman vatandaşı, 41 Fransız vatandaşı şüphelinin yakalanıp sınır dışı edildiği belirlendi. İngiliz vatandaşı 17, ABD'li 14 kişi yakalanıp gönderildi. Ayrıca güvenlik birimlerince yakalananlar arasında Pakistanlı, Mısırlı, Suudi Arabistanlı ve Somali uyrukluların da sayıları 10 ve üzerinde seyrediyor.

BİZE ULAŞIN