Yargıtay'ın 9. Daire'si artık o davalara bakacak

Yargıtay'ın 9. Daire'si artık o davalara bakacak

Daha önce örgütlü suçlara bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin yeni görev alanı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

  • Gündem
  • Cuma 23.01.2015 13:48
Yargıtay ceza ve hukuk dairelerinin iş bölümüne ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Daha önce örgütlü suçlara bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesinin baktığı işler 16. Ceza Dairesine verildi.

YENİ GÖREV "ÖLÜ GÖMÜLMESİ"

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin görev alanı tamamen değişti. Daire, daha önce örgüt, insanlığa karşı suçlar, soykırım, Cumhurbaşkanına hakaret, Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama, anayasayı ihlal, hükümete karşı suç, hükümete karşı silahlı isyan, siyasal veya askeri casusluk, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, ses ve görüntülerin kayda alınması, Atatürk aleyhine işlenen suçlar, toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkındaki yasaya aykırılık, seçim kanununa aykırılık, devlet güvenliğiyle ilgili bilgileri elinde bulundurma, casusluk ve Terörle Mücadele Yasası kapsamındaki suçlar gibi dosyalara bakıyordu.

Değişiklikle 9. Ceza Dairesi bundan sonra zehirli madde katma, bozulmuş ilaç ticareti, uyuşturucu, bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma, usulsüz ölü gömülmesi suçlarına ilişkin dosyaların temyiz incelemesini yapacak.

DAVA DOSYALARI 16. CEZA DAİRESİNE VERİLDİ

9. Ceza Dairesinin görev alanındaki göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçlarına ait dava dosyaları 18, Dernekler Kanunu'ndan kaynaklanan işlere ait dosyalar 19. ceza dairesine, diğer tüm işlere ait dava dosyaları ise 16. Ceza Dairesine devredilecek.

Kaynak: Ensonhaber
BİZE ULAŞIN