Terör, bombalama ve öldürmeden tutuklular

Terör, bombalama ve öldürmeden tutuklular

CPJ'nin tutuklu gazeteciler raporunda Türkiye'den 7 isim var. Biri tahliye olurken diğer 6'sı hâlâ cezaevinde. Haklarındaki suçlamalar: Örgüt üyeliği, bombalama, soygun, öldürme ve yaralama...

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) "2014 Yılı Basın Raporu"nda dünya genelinde 220 gazetecinin cezaevinde olduğu ifade edildi. Türkiye 7 tutuklu gazeteciyle 10'uncu sırada yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Gazetecilikten tutuklanmadılar" açıklamasının ardından gözler tutuklu isimlerin işlediği belirtilen suçlara çevrildi. 7 kişiden biri infazını tamamladı ve tahliye edildi. Diğer 6 kişi ve suçlamalar şöyle:
C.H. : 2 Eylül 2013'te terör örgütüne yardım malzemesi götürürken yakalandı. Evinde Kalaşnikof silah, çok sayıda mermi ile korucu ve kolluk güçlerinin ev adresleri bulundu. Yargılama sürüyor.
S.A.: Adana'da 11 Aralık 2009'da tutuklandı. 12 yıl hapis cezası Yargıtay'ca onandı. "Yasa dışı eylemlerde güvenlik güçlerine ateşli silahlarla ve molotoflarla saldırmak, örgütün yerel temsilciliğini yapmakla" suçlanıyor.
K.K.: 11 Aralık 2009'da tutuklandı. Silahlı terör örgütüne üye olmak, örgütün dağ kadrosuna eleman kazandırmak, KCK şehir yapılanması üyesi olmak suçlarındanaldığı 19 yıl 9 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.
E.S.: İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce terör örgütü TKP ve TİKKO davasında müebbet hapis cezası aldı. Örgüt üyeliği, Kartal Emniyet Müdürlüğü ekiplerine silahlı saldırı, yaralama ve öldürme, silah tehdidi ile örgüt adına para toplamakla" suçlanıyor.
H.D. 13 Nisan 2003'te MLKP davasında örgüt üyeliği, silah bulundurmak, Kalamış Marina'ya patlayıcı madde koymak ve banka soymaktan müebbet hapisle cezalandırıldı.
M.G.: 3 Temmuz 1996'da MLKP üyesi olmak, 1992'de banka soymak, polis Bülent Üstün ve bir bekçiyi öldürmek, karakol ve parti binası bombalama, polis memurları Kemal Koç, Öner Akbulut, Cevat Yılmaz, Tevfik Ciğerci'yi yaralamak ve öldürmek suçlarından müebbet hapse mahkûm oldu.

ABD'li gazeteciye 5 yıl hapis cezası
ABD'li gazeteci Barrett Brown, 2011'de Anonymous hack grubunun elde ettiği düşünce kuruluşu Straftor'a ait belgeleri internette paylaştığı için 5 yıl hapse mahkûm oldu. Karar sonrası Brown, "Hükümet gazeteci olmadığımı ve bu yüzden Birinci Anayasa Değişikliği'nin koruma haklarından yararlanamayacağımı söylüyor. Ben gazeteci değilsem, dışarıda gazeteci olduğunu bilmeyen pek çok insan benim gibi risk altında" dedi. Brown CPJ'nin tutuklu gazeteciler listesinde yer almıyor. Ragıp Soylu / WASHINGTON
BİZE ULAŞIN