CHP'li belediyeden peygamberimize saygısızlık

CHP'li belediyeden peygamberimize saygısızlık

Kadıköy Belediyesi, İslam dünyasını ayağa kaldıran karikatürü ücretsiz dağıttığı gazetede sansürsüz yayınladığı iddia edildi.

  • Gündem
  • Pazartesi 26.01.2015 10:17
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun peygamber efendimiz ve Müslüman alemini alaya alan çizimleri gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Dünyanın birçok ülkesinde derginin İslam dinini aşağılaması büyük tepki toplarken milyonlarca kişi yürüyüşlerle protesto gösterilerinde buluştu.
Türkiye'de ise en büyük gösteri önceki gün Diyarbakır'da yüzbinlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

"KADIKÖY BELEDİYESİ SANSÜRSÜZ YAYINLADI"

Ancak CHP'li Kadıköy Belediyesi, fitili ateşleyen çizimi, haftalık yayınladığı gazetede olduğu sansürsüz yayınladığı iddia edildi.

Gazete Kadıköy ismiyle ücretsiz dağıtımı yapılan gazete 'Yaşasın Mizah, Yaşasın Karikatür' manşetiyle verdiği haberin detayında yayınladığı karikatür, vatandaşın da büyük tepkisini çekti.

Bazı vatandaşlar, belediyeye mail ve telefon yoluyla ulaşıp tepkilerini dile getirdi.

Gazetenin bir sonraki sayısında da karikatürle ile ilgili herhangi bir düzeltme ve özür metni yayınlanmadı.

CUMHURİYET GAZETESİ DE YAYINLAMIŞTI

Paris'teki saldırıya tepki olarak Cumhuriyet gazetesi, derginin seçkilerinden hazırladığı 4 sayfalık Türkçe eki gazetenin yanında ücretsiz dağıtmıştı.
Ayrıca gazetenin iki yazarı Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya da köşelerinde tepki toplayan karikatürleri sansürsüz vermişlerdi. (Kaynak: Haber7)

KADIKÖY BELEDİYESİ ÖZÜR DİLESİN!

Kadıköy Belediyesi'nin yayın organı Kadıköy Gazetesinde Peygamber Efendimize yapılan saygısızlığa AK Parti Kadıköy İlçe Başkanlığından büyük tepki geldi
.
AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Av. İsa Mesih Şahin, ilçe Başkanlığının sosyal medya sayfalarından yaptığı açıklamada; " Kadıköy Belediyesi'nin, Charlie Hebdo dergisindeki Peygamberimize ve İslam'a hakaret içeren karikatürlere özgürlük maskesiyle Kadıköy Gazetesi'nde yer vermesini kabul etmemiz mümkün değildir.

Özgürlük kavramı sınırsız bir şey olmayıp, kimseye de asla hiç bir değere hakaret etme hakkını tanımaz. Bu yayın, manevi değerlerimize yapılan saygısızlığın zirve noktasıdır. Kadıköy Gazetesi'nin bu yayını bir medeniyet ve kültür kenti olan Kadıköy için büyük bir utançtır. Bu utancı Kadıköy'e yaşatan Kadıköy Belediye'sini açıkça kınıyor, Kadıköy Belediye Başkanını özür dilemeye davet ediyorum." dedi.

AK Parti Kadıköy İlçe Başkanlığının sosyal medyadan başlattığı tepki kampanyası büyük destek görüyor. Sosyal medya üzerinden açılan #KadıkoyBelediyesiniKiniyoruz #ÖzürDileNuhoglu hashtagları, yapılan saygısızlığa her düşünceden takipçinin tepki vermesiyle kısa sürede yüzlerce TT aldı ve Türkiye'de sosyal medya gündemine oturdu.

Bu tepkiler üzerine Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu'nun özür dileyip dilemeyeceği ise merak konusu oldu.


BİZE ULAŞIN