AİHM'de Perinçek için karar günü

AİHM'de Perinçek için karar günü

İsviçre'de sözde soykırımı reddeden Doğu Perinçek'e hapis cezası verilen kararın temyiz duruşması yapılacak.

  • Gündem
  • Çarşamba 28.01.2015 10:38
AHİM'de bugün temyiz duruşması görülen "Perinçek-İsviçre" davasından çıkacak karar, "Soykırım yoktur" diyebilmenin ifade özgürlüğü kapsamında olup olmayacağını da belirleyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire'deki dava, Avrupa'daki ifade özgürlüğü açısından önemli. Taraflardan biri "Ermeni soykırımı iddialarını reddeden ve olmadığını söyleyenlere ceza öngören yasayı" kabul eden İsviçre, diğeri de "Ermeni soykırımı iddiaları emperyalist bir yalandır" diyen İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek.

Büyük Daire'nin kararıyla, Ermeni soykırımı iddiasını reddetmek suç olmaktan çıkacak mı çıkmayacak mı?

Süreci başlatan isim, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek. Perinçek, 2005 yılında "Ermeni soykırımını inkâr" yasasını çıkaran İsviçre'ye giderek sözde "soykırımı" inkâr etmişti. İsviçre mahkemeleri de Perinçek'i 90 gün hapis cezasına mahkum etmişti. Dava, Perinçek tarafından 2008 yılında AİHM'ne taşındı ve mahkeme, 2013 yılında İsviçre mahkemesinin bu kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin İfade Özgürlüğü başlıklı maddesinin ihlâli olarak değerlendirdi. İsviçre de kararı temyiz etti.HEYETTE BAYKAL VE BAĞIŞ DA VAR

Davayı izlemeye gelen Türk heyeti içinde arasında Deniz Baykal ve Egemen Bağış da bulunuyor.
BİZE ULAŞIN