Başbakan Davutoğlu Ekonomide Dönüşüm Paketi'ni açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 10. Ekonomik Kalkınma Paketi'ni açıkladı

Başbakan Davutoğlu Ekonomide Dönüşüm Paketi'ni açıkladı
Başbakan Ehmet Davutoğlu, bu dönüşüm paketlerinin ekonomik kalkınma için omurga oluşturduğunu belirtti.

İşte açıklanan sekiz paket:

1. Program: İş Gücü Piyasasının Etkinleştirilmesi

2. Program: Temel ve Mesleki Becerilerin Geliştirilmesi

3. Program: Nitelikli Gücü İçin Çekim

4. Program: Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilk

5. Program: Yerelde Kurumsal kapasitenin Güçlendirilmesi

6. Program: Rekabetçi ve Sosyal Uyumu geliştiren Kentsel Dönüşüm

7. Program: Kalkınma İçin Uluslararası Altyapısının Geliştirilmesi Programı

8. Program: Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması

Kıdem tazminatı konusu

"Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla ilgili sosyal taraflarla istişare halinde gerekli mevzuat düzenlemelerini yapacağız. İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarını esnetmek ve yararlanma sürelerini arttırmak için mevzuat çalışması yapacağız. Kıdem tazminatında işveren yükünü hafifleten, işçinin istifadesini garantileyen bir arayış içerisindeyiz."

"Merkez Bankası doğru yönde adım attı"

"Son faiz indiriminin doğru bir karar, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın dün yaptığı açıklamanın da doğru yönde atılan bir adım olduğunu belirterek, "Önümüzdeki günlerde, haftalarda bu yapılacak toplantılarla faiz oranlarının daha aşağı bir trende doğru yönelmesi beklentisi hepimiz için söz konusudur, bu yönde bir karar alınacağı düşüncesindeyim"

"Gayrimenkul sertifikası modeli geliştireceğiz"

"Kentsel dönüşüm alanlarında hakların devredilmesine imkan sağlayacak şekilde gayrimenkul sertifikası modeli geliştireceğiz. Bu da devrim mahiyetinde bir adım. Bu yolla imar değişikliği esnasında değer kaybına uğrayan bir yerden veya kamulaştırmalarda başka bir alana, bu gayrimenkul değerin menkul değer haline dönüştürülerek aktarılması ve disiplinize edilmesi.''

"En kaliteli insan unsurunun Türkiye'ye gelişini temin edeceğiz"

''Nitelikli insan gücü için çalışma izni sürecini hızlandıracak ve bu amaçla özel bir turkuaz kart sistemi geliştireceğiz. Turkuaz kart sistemi ile özellikle gelmelerini arzu ettiğimiz kişiler için bir ara alan oluşturacağız, Türkiye'de rahat kalacaklar, ikamet edecekler, vatandaş olmadan belli haklardan istifade ederek, böylece en kaliteli insan unsurunun Türkiye'ye gelişini temin edeceğiz.''

"Temel amacımız ülkemizden beyin göçünü engellemek"

"Bu programla başta yurtdışındaki vatandaşlarımız olmak üzere yerli ve yabancı nitelikli insan gücü için ülkemizi cazibe merkezi haline getireceğiz. Üniversite, sanayi, kamu ve araştırma merkezi arasındaki işbirliğini geliştireceğiz. Temel amacımız ülkemizden beyin göçünü engellemek ve ülkemizi başka ülkelerin beyinlerini cezbeden bir ülke haline getirmek. Bu çerçevede de 45 adet eylem var."

"Her gence en az bir sanat veya spor"

"Fabrikaların sektörlerine yönelik özel mesleki ve teknik eğitim okulu açabilmeleri için düzenleme yapacağız. Eğitim müfredatını her gence en az bir sanat veya spor dalında performans becerisi kazandıracak şekilde güncelleyeceğiz."

"İstihdam teşviklerinin etkinliğini artırmayı planlıyoruz"


"işgücü piyasasının daha etkin hale getirimeyi, nitelikli ve insana yaraşır istihdamı artırmayı, işsizliği azaltmayı ve işgücü verimliliğini yükseltmeyi amaçladıklarını vurgulayarak, ''Program dönemi sonunda yani 2018 sonunda kadınların işgücü katılım ve istihdam oranlarını her yıl ortalama 1 puan artırmayı, esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştırmayı ve istihdam teşviklerinin etkinliğini artırmayı planlıyoruz. 43 adet eylem planı var bunun içinde''

"Kadın girişimcilerin sayısını arttıracağız"


"Programımızda olanlar; işsizlik sorununu çözmek, kadıların iş gücü katılımını arttırmak, esnek çalışmayı arttırmak.

Kadın girşimcilik programı hazırlayıp uygulamaya koyacağız. Kadın-erkek eşitliği yani fırsat eşitliğini sağlayacak eğitimler de vereceğiz. Esnek çalışmayı yaygınlaştıracağız. İşsizlik sigortasından yararlanma süresi genişletilecek."

Üniversitelerde bir ilk


"İş gücü piyasası ihtiyaç analizleri etkinleştirilecek. Üniversitelerde 1 dönem uygulamalı, 2 dönem akademik eğitim modelini hayata geçireceğiz.

Mesleki ve teknik eğitimleri geliştirmek için yerel yönetimleri katacağız. Orta okul ve liselerde bireysel yeteneklere göre ayarlanmış rehberlik yönlendirme geliştireceğiz..

Aktif iş gücü programlarına ilişkin bir izleme ve değerlendirme sistemi kuracak ve programların takiplerini 81 il düzeyinde gerçekleştireceğiz."

Koruyucu hekimlik çalışması, obezite ile mücadele


"Öyle bir adalet anlayışı geliştirelim ki hapishanelere gerek kalmasın. Koruyucu hekimlik çalışması ile, insanların bilinçlendirilmesi, daha sağlıklı nesile sahip olmak için çalışacağız.

Bilinçli beslenme kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Obezite ile mücadele edeceğiz. Etiket ve ambalajları tüketicileri daha doğru bilgilendirecek şekilde düzenleyeceğiz. Bütün detaylar olacak."

KONUT ALACAKLARA DEVLET YARDIMI

İlk eve yüzde 15 devlet yardımı

Başbakan Davutoğlu, ev almak isteyenlere yüzde 15'e kadar yapılacak devlet yardımının detaylarını açıkladı. Bir bankada açılacak konut hesabına para yatıran kişi 3 yıl sonunda ilk evini almak şartıyla yardımdan faydalanacak.

İlk kez konut sahibi olacaklara devlet yüzde 15 katkı yapmaya hazırlanıyor. Bir bankada açılacak konut hesabına para yatıran kişi, konut sahibi olmak şartıyla 3 yıl sonra devlet yardımı almaya hak kazanacak. 2. Ve 3. Evini almak isteyenler sistemden faydalanamayacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dönüşüm programı için düzenlediği basın toplantısında, konut alacaklara uygulanacak yüzde 15'lik devlet yardımının detaylarını açıkladı.

Davutoğlu burada amacın konut talebini artırmak suretiyle inşaat sektörünü, konut alımlarında peşinat yükünü hafifletmek suretiyle de dar gelirlileri desteklemek olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, üzerinde çalıştıkları sistemin detaylarını şöyle açıkladı:

"Bir bankada konut edinmek üzere bir tasarruf hesabı açmak istiyorum deyip bu hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup daha sonra kullanıldığında yüzde 15 devlet ekleyecek. 100 bin liraya 15 bin lira verecek. Böylece peşinatı temin etmek kolaylaşmış olacak.

5 yıl için yatırdım ama 4. yılımda evi almak istiyorum diyen için sistem kademeli olacak. 4 yıl için yüzde 12 üç yıl için yüzde 10 devlet yardımı olacak şeklinde düzenlenecek. Böylece en az 3 yıl tasarruf teşvik edilmiş olacak."

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI


Merkez Bankası hükümete ve Başbakana ekonomik brifing verme rolü vardır o yüzden yılda 2 kez Bakanlar Kurulu'nu bilgilendirir. Biz de her zaman kanaatlerimizi kendisiyle paylaştık ve paylaşıyoruz. Davos'ta ta paylaştık. Önemli olan burada en doğru kararları dünya ekonomisinin gelişimi seyrinde kararları en doğru zamanda alabilmek. Zaten bir faiz oranlarında düşme zaten beklenen bir gelişme idi. Aslında bunu daha önce söylediğim gibi siyasi istikrar da faizi etkileyen bir husustur. Daha önceden de böyle bir beklenti bizim açımızdan vardı. Bunlar dediğim gibi tamamiyle teknik düzeyde yaptığımız görüşmelerde ifade edilmiştir. Merkez Bankası'nın kontrolü elinde tutabilmek adına takip ettiği bir politika vardır. Sayın Başçı'nın açıklaması doğru yönde atılan bir adımdır. Bir ay para piyasası ve diğer gelişmeler de değerlendirerek bir ay beklemek yerine olağanüstü toplantı yaparak doğru zamanda doğru kararı almak lazım. Sayın Başçı'nın erkene alınabilir demesi doğru bir karardır. Bu konudaki beklentilerin de ne olması gerektiğini de kendileri ile konuşuruz. Kamuoyumuzda ekonomik istikrar konusunda hiç bir tereddütün olmaması önemli. Türkiye rasyonel bir ekonomik anlayış içinde AK Parti döneminde zaten birikim kazanmıştır. İstikrarsız tavırlar, inişler çıkışlar bizde hiç bir zaman gözlenmedi. Önümüzdeki yapılacak toplantılarda faizlerin daha aşağı inmesi hepimiz için bir beklentidir.

Menkul ve gayrimenkul değerler arasında sağlıklı ilişki kurabilmek lazım. Bu konuda biz çaışmaları yaygınlaştırıp daha özgün, halkımızın daha fazla itibar edeceği finansal yöntemleri kullanmaya niyetliyiz.

Kira sertifikası bir varlık üzerine kurulan bir enstrüman. Gayrimenkul projeleri üzerine kurulan kira sertifikaları dünya çapında yaygınlaştı biz de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.

BİZE ULAŞIN