Gülenciler'in ABD'deki okulları FBI kıskacında

FBI, "beyaz yakalı suç soruşturması" kapsamında, Paralel çetenin ABD'deki üç eyalleteki 19 okulundaki incelemeleri sürdürüyor

Gülenciler'in ABD'deki okulları FBI kıskacında
ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ülkedeki Paralel Yapı okullarının bağlı bulunduğu kuruluşlardan Concept Schools'a yönelik nitelikli dolandırıcılık şüphesiyle başlattığı soruşturma devam ediyor. Haziran ayında Concept Schools'un Illinois'deki merkezi dahil üç eyalette 19 büro ve okul için çıkarılan arama emriyle başlayan "beyaz yakalı suç soruşturmasında", devletin teknoloji ürünleri edinmede okullara sağladığı imtiyazları içeren "E-Rate" programının Paralel Yapı'yla bağlantılı kişi ve kurumlara kazanç sağlama amacıyla kullanıldığı iddia ediliyor. FBI ajanlarına, şirketin o dönemdeki başkanı Sedat Duman ve bilgi teknolojileri yöneticisi Hüseyin Ülker ile ilgili tüm belgeler dahil 13 kişi ve kuruma ilişkin dokümanlara el koyma yetkisi de verildi. Arama yetki belgesi, Concept Schools'a E-Rate programı dahilinde hizmet sağlayan şahıs ve şirketlerle ilgili dokümanlara el konulması emrini de içeriyor.

KURUCULARIN İSMİ GEÇİYOR
Şirket ve kişiler arasında "Advanced Solutions for Education of Schaumburg" ve kurucusu Özgür Balsoy, "Signature Maker Inc of Hoffman Estates" ve başkanı Ergun Koyuncu, "Cambridge Technologies of Chesterland" ve sahibi Stephen Draviam ile "Core Group Inc" ve başkanı Ertuğrul Gürbüz bulunuyor. Balsoy'un, Concept Schools'un Horizon Science Academy'de daha önce idareci olarak görev yaptığı, kurucusu olduğu şirketin ise Concept Schools'a E-Rate program fonlamalarına danışmanlık yaptığı belirtiliyor.

19 OKULA 7.4 MİLYON DOLAR
Concept Schools'un ABD'nin "Orta Batı" olarak bilinen bölgesinde 32 okulu bulunuyor. İddiaya göre şirketin Ohio'daki 19 okulunun kasasına E-Rate programı kapsamında toplam 7.4 milyon dolar para girdi.

BİZE ULAŞIN