Beştepe'de ilk erkler zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan yasama, yürütme ve yüksek yargı organlarının başkanlarıyla yemekte bir araya geldi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç yemek çıkışında "Devletin yönetiminde gerginlik olmaz" dedi

Beştepe'de ilk erkler zirvesi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yasama, yürütme ve yüksek yargı organlarının başkanlarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basına kapalı öğle yemeği yaklaşık 1.5 saat sürdü. Yemeğe TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, HSYK Başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katıldı. yemekte dikkat çeken isim siyasi tartışmalarla gündeme gelen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç oldu. Yemeğe Kılıç'ın yanı sıra Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Serdar Özgüldür, Askeri Yargıtay Başkanı Tuğamiral Ahmet Zeki Liman, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Tümgeneral Abdullah Arslan da katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kendilerini öğle yemeğinde ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir süre görüştü. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıç, Anayasa Mahkemesi'ne yeni seçilen üyenin, 2 Şubat Pazartesi günü yapılacak yemin töreni için Erdoğan'ı davet ettiklerini söyledi. Kılıç, yemeğin nasıl geçtiğine dair soru üzerine, "Normal bir yemek. Ülkenin sorunlarıyla ilgili görüşler yemek sırasında konuşuldu. Rutin, normal bir yemek" dedi. Bir gazetecinin, "gerginlikler hiç yansımadı herhalde yemeğe" sözleri üzerine de Kılıç, "Devletin yönetiminde gerginlik olmaz. Tabii ki herkes düşüncelerini söyler ama bir yere gelindiği zaman, geldiğiniz noktadan itibaren artık şahıslar değil, devletin geleceği ve devletin hizmeti, kamu hizmeti önemlidir" şeklinde konuştu. Kılıç, "seçimler yaklaşıyor, spekülasyonlar yapılıyor, adaylığınız söz konusu mu?" sorusuna ise "Şu anda herhangi bir düşüncem yok, dışarıdaki spekülasyonlar onlar" yanıtını verdi. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlığına atandığını doğruladı.

KALIN: SICAK BİR ORTAMDA GERÇEKLEŞTİ
Beştepe'deki yemek Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın düzenlediği dünkü ilk basın toplantısında da gündeme geldi. Kalın konuya ilişkin soruyu şu sözlerle yanıtladı: Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu yemek son yıllarda adeta bir gelenek haline gelmiş bir buluşmadır. Kurumlar arasındaki uyumun sağlanması cumhurbaşkanımızın görevlerinden biridir. Son derece sıcak bir ortamda buluşma gerçekleşti. Karşılıklı fikir alışverişinin olduğu bir yemekti.
BİZE ULAŞIN