Savcıdan fikir özgürlüğü için ders gibi karar

Savcıdan fikir özgürlüğü için ders gibi karar

İstanbul Başsavcılığı, SABAH'ın Paralel Yargı haberlerine yönelik suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi: Değer yargılarının doğruluğunun kanıtlanmasını istemek, gerçekleştirilemeyecek bir şeyi istemektir

  • Gündem
  • Perşembe 29.01.2015
İstanbul Başsavcılığı'ndan, SABAH'ın "İşte Paralel'in HSYK Adayları" ve "Pensilvanya'nın Gülü" haberlerine yönelik suç duyurusuna, ders gibi karar çıktı. SABAH, HSYK üyeliği seçimleri öncesinde yargıdaki Paralel yapılanmayı 2 haberle gözler önüne serdi. Seçimler öncesinde bağımsız görünümlü bazı adayların Paralel Yapı'nın desteğiyle yarışa katılacakları, Ersan Atar imzasını taşıyan "İşte Paralel'in HSYK Adayları" haberiyle kamuoyuna duyuruldu. Bu isimler arasında Paralel Yapı'nın desteklediği bilinen aday Ayşe Neşe Gül de yer alıyordu. Mehmet Ali Berber de, Ayşe Neşe Gül'ün, dil eğitimi adı altında eşi Cevat Gül ile birlikte uzun süre Pensilvanya'da kalıp Paralel Yargı ve Fethullah Gülen arasında köprü görevini gördüğünü, "İşte Gülen'in HSYK Köstebeği - Pensilvanya'nın Gülü" haberiyle aktardı.

HABER, GÖRÜNÜR GERÇEKLİĞE UYGUN

Hâkim Ayşe Neşe Gül, o dönemde HSYK Başmüfettişi olan eşi Cevat Gül ile birlikte bu 2 haber için suç duyurusunda bulundu. İstanbul Başsavcılığı ise SABAH muhabirleri Atar ve Berber hakkındaki soruşturmayı, ders gibi bir takipsizlik kararıyla tamamladı. Takipsizlik kararı gerekçesinde; basın özgürlüğünün önemine işaret edilerek, AİHM'ye göre ifade özgürlüğünün "kırıcı, şok ve rahatsız edici haber ve düşünceler için de geçerli" olduğunu belirten Başsavcılık "Paralel Yapı bağlantısı" gibi bilinen ancak soyut kalan gerçekliklerin ispatının mümkün olmadığını da yine AİHM'nin kararındaki şu düşünceyle aktardı: "Olguların varlığı kanıtlanabilir ancak değer yargılarının doğruluğunun kanıtlanmasını istemek imkânsız bir şeyi istemektir... Bir gazetecinin doğruluğunu kanıtlayamadığı sürece değer yargılarını ifade etmesinin engellenmesi kabul edilemez. Haberin, basın özgürlüğünün ana unsurlarından biri olan görünür gerçeklik ilkesine uygun olduğu anlaşılmıştır. Bu anlamda ilgili suç unsurlarının bulunmadığı anlaşılmıştır."
BİZE ULAŞIN