Telekulağın dinleme taktiği aynı: Sahte isim

İzmir'de emniyetten emekli olduktan sonra avukatlığa başlayan Emrullah Aksakal "Emrah Akyürek" sahte ismiyle dinlendi. Paralel polisler Akyürek'i "Danıştay saldırısı şüphelisi" gösterdi

Telekulağın dinleme taktiği aynı: Sahte isim
İzmir'de 92 kişiyi yasa dışı şekilde dinleyen Paralel Yapı'ya bağlı polislerin, daha önceki dinlemelerde olduğu gibi, sahte isimler üzerinden dinleme kararı çıkardığı belirlendi. Aralarında Türkiye eski Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, eski Ege Ordu Komutanı Genelkurmay 2. Başkanı Emekli Orgeneral Fikret Küpeli, ünlü oyuncu Yeliz Öney, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, işadamları ve gazetecilerin de bulunduğu 92 kişiyi yasa dışı olarak dinledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan Paralel Yapı'ya bağlı 26 polisten 22'si ifadelerinin tamamlanmasının ardından savcılığa sevk edildi. Aralarında eski İzmir İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Taner Aydın'ın da bulunduğu 22 şüpheliye, yasadışı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt adına görev yapmak, evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliği, kişisel verileri usulsüz olarak kaydetmek ve saklamak suçlamaları yöneltildi. Soruşturmanın kilit isimlerinden oldukları ileri sürülen birinci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da aralarında olduğu 6 firari polisin ise halen arandığı bildirildi. Devletin zirvesinden üst düzey komutanlara ve bürokratlara kadar herkesi dinleyip korku imparatorluğu yaratmaya çalışan Fethullah Gülen liderliğindeki Paralel Yapı'nın İzmir'deki dinlemelerde kullandığı taktik de aynı çıktı. Listedeki çok sayıda kişinin sahte isimler üzerinden dinleme kararları aldırılarak dinlendiği belirlendi. Konak ve Balçova emniyet müdürlükleri yaptıktan sonra emekli olup avukatlığa başlayan Emrullah Aksakal ise "Emrah Akyürek" sahte ismiyle "Danıştay saldırısı şüphelisi" gibi gösterilip dinlenmiş.

'AĞABEY DEDİĞİM KİŞİ DİNLETMİŞ'
Emrullah Aksakal, "Ben, dinledikleri diğer polis müdürlerinin de avukatıyım. Acaba o yüzden mi dinlediler, bilmiyorum. İlginç olan dinleme kararımda, o dönem iyi dostum olan, polis müdürü ağabeyim Hasan Ali Okan'ın imzası bulunması" dedi.

BİZE ULAŞIN