Yetkisiz mahkemeden tahliye atağı

Yetkisiz mahkemeden tahliye atağı

Tutuklanan Paralelci polislerin avukatları 20 Nisan'da toplu şekilde İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nden tahliye talep etti. Hâkim Metin Özçelik de yetkisi olmadığı halde savcılardan dosyaları istedi

İstanbul'da Paralel Yapı'ya ilişkin operasyonlar çerçevesinde tutuklanan polislerin avukatları tahliye için yeni bir oyuna girişti. Avukatlar, Sulh Ceza Hakimlerini reddettikleri bahanesiyle 20 Nisan'da, hakimi özel yetkili eski mahkeme başkanı olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Hakim Metin Özçelik de Paralel yapı soruşturmalarına bakan savcılardan dosyaları talep etti. Paralel yapı soruşturmasında tutuklanan polislerin avukatları müvekkillerini tahliye ettirebilmek için her türlü yola başvuruyor. Daha önce Sulh Ceza Hakimlerini reddettikleri gerekçesiyle hukuk dışı olarak Asliye Ceza Mahkemeleri'ni devreye sokmaya çalışan avukatlar bu girişimlerinde başarılı olamamışlardı.

DOSYALARI İSTEDİ

Paralel Yapı'ya yakın avukatlar, Asliye Ceza Mahkemeleri'nin Sulh Ceza Hâkimliği'nin üst mahkemesi olduğu iddiasından ısrar ederek bir atağa daha geçti. 20 Nisan'da topluca, değişik iş nöbetçisi olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tutuklama kararlarına itiraz başvurusu yapan avukatlar, bu mahkemeden tahliye talep etti. Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Adliyesi'ne gönderilen yazıya rağmen bu mahkemenin hakimi olan eski özel yetkili mahkeme başkanı Metin Özçelik başvuruları şaşırtıcı bir şekilde kabul etti. Tahliye talebinde bulunulan soruşturma dosyalarını savcılarından dün itibari ile yazı ile talep eden Hakim Metin Özçelik karar verme hazırlığına başladı.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEME BAŞKANI
Hukukçulara göre kanunda, Asliye Ceza Mahkemeleri, yeni kurulan Sulh Ceza Mahkemeleri'nin üst mahkemesi konumunda değil. Yani Asliye Cezalar Sulh Ceza Hakimliklerinin kararlarını denetleyemez. Savcılardan dosyaları isteyen Hakim Metin Özçelik daha önce Beşiktaş Adliyesi'nde özel yetkili İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanlığını yapmıştı. Bu mahkeme Askeri Casusluk davasında sanıklara ceza yağdırmıştı. Özçelik, daha sonra ağır cezadan alınarak asliye ceza mahkemesine gönderilmişti.
BİZE ULAŞIN