23 Nisan coşkusu

TBMM'nin açılışının 95'inci yıldönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için dün resmi törenler yapıldı. Soğuk havaya rağmen tüm yurtta düzenlenen kutlamalarda büyük coşku vardı

23 Nisan coşkusu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ankara'da coşkuyla kutlandı. İlk tören Meclis bahçesinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Törene Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Adalet Bakanı Kenan İpek, idari amirler ve milletvekilleri katıldı. Törene ilk gelenlerden HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, AK Parti milletvekili Salim Uslu, MHP milletvekili Ali Uzunırmak uzun uzun sohbet etti. Ceketiyle törene katılan Önder'in üşümesi espri konusu oldu. Başkan Çiçek, Meclis'ten Anıtkabir'e giderken aracına HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i de aldı.

DEVLET ERKANI ANITKABİR 'DE...

TBMM'de başlayan törenler Anıtkabir'de devam etti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir'i ziyaret etti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, bazı bakanlar, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile bazı milletvekilleri Aslanlı Yol'dan yürüyerek, Atatürk'ün mozolesine geldi. Çiçek'in, Atatürk'ün mozolesine "TBMM Başkanı" yazılı çelengi koymasının ardından, saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Çiçek, Meclis'in kuruluşunun 95. yılı kutlamaları çerçevesinde Meclis tören salonunda tebrikleri kabul etti.

EN RENKLİ BAKANLAR KURULU TOPLANTISI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte 28 öğrenciyi kabul etti. Çocuklara hitap eden Davutoğlu, "Size görevi devretmeye geldim. Gündemimiz 23 Nisan Çocuk Bayramı. İlk Meclis'i açan büyüklerimize başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, minnetimizi teşekkürümüzü ifade ediyoruz. Şimdi ben yerimi yeni başbakanımıza bırakıyorum" dedi. Davutoğlu başbakanlık koltuğunu 10 yaşındaki Pelin Su Topraksoy'a bıraktı.

1 SOĞUK HAVADA TÖREN ÜŞÜTTÜ

Yurdun büyük bölümünde etkili olan soğuk ve yağışlı hava, açık alanda yapılması planlanan törenlerde çocukların üşümesine neden oldu. Fotoğraf Sivas'ın Hafik ilçesindeki bir törenden. İstanbul'da da pek çok 23 Nisan kutlama töreni iptal edildi.

2 "ÜNYE'NİN DÜNKÜ ÇOCUKLARI" OYUNDA

Ordu Ünye'de yaşları 40 ile 60 arasında değişen ve kendilerine "Ünye'nin Dünkü Çocukları" adını veren grup, siyah okul önlükleri giyerek geldikleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinde oynadıkları 1960'lı yılların oyunları ilgiyle izlendi.

3 BİR ÖĞRETMEN, BİR ÖĞRENCİ ÖLDÜ

Trabzon Beşikdüzü'ndeki bir 23 Nisan töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı için anons yapıldığı sırada, protokol tribününde bulunan öğretmen Veysel Alan (56) kalp krizi geçirerek öldü. Düzce Çilimli'de kortejde yürürken, yolun karşısındaki Elif Sude Karaüç (6), Dilek Yılmaz'ın kullandığı aracın çarpması sonucu öldü.

Zübeyde YALÇIN-Uğur BECERİKLİ-Evrin GÜVENDİK-Hazal ATEŞ-Eda IŞIK-Tarık IŞIK-Ahmet TOPAL-Murat ALHAN-Bülent ERTAŞ-Ali ALTUNTAŞ-Murat ALHAN

BİZE ULAŞIN