Paralel hakim hukuk skandalına imza attı

Hakkında HSYK tarafından soruşturma başlatılan ve görevden alınması beklenen Paralelci hakim, giderayak skandal bir karara imza attı! Eski özel yetkili olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik,10 Sulh Ceza Hakimi’nin aralarında Hidayet Karaca ve polis müdürlerinin de bulunduğu 75 şüphelinin dosyalarına bakamayacağına dair tartışmalı bir karar verdi. Özçelik, tahliye taleplerini ise bir diğer eski özel yetkili hakim olan Mustafa Başer’in başındaki İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Paralel hakim hukuk skandalına imza attı
İstanbul'da paralel yapıya ilişkin operasyonlar çerçevesinde tutuklanan polislerin avukatları tahliye ve Sulh Ceza Hakimlerinin reddi için günlerdir verdikleri uğraştan ilk sonucu aldılar. Yetkisi olmadığı halde İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakim Metin Özçelik, İstanbul Adliyesi'nde görev yapan 10 Sulh Ceza Hakimi'nin paralel yapı soruşturmasında tutuklanan 75 şüphelinin dosyalarına bakamayacağına ilişkin tartışmalı bir karar verdi. Özçelik tahliye taleplerini ise İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'ne karara bağlanmak üzere gönderdi. Bu mahkemenin hakimi de eski özel yetkili hakim Mustafa Başer…

DOSYALARI İSTEDİ


Paralel Yapı'ya yakın avukatlar, Asliye Ceza Mahkemeleri'nin Sulh Ceza Hâkimliği'nin üst mahkemesi olduğu iddiasından ısrar ederek geçtiğimiz günlerde bir atağa daha geçmişlerdi. 20 Nisan'da topluca sadece muhabere nöbetçisi olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tutuklama kararlarına itiraz başvurusu yapan avukatlar, bu mahkemeden tahliye ve 10 Sulh Ceza Hakimi'nin reddini talep ettiler.

ADALET BAKANLIĞI KARARINA RAĞMEN…

Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Adliyesi'ne gönderilen yazıya rağmen bu mahkemenin hakimi olan eski özel yetkili mahkeme başkanı Metin Özçelik başvuruları şaşırtıcı bir şekilde kabul etti. Tahliye talebinde bulunulan soruşturma dosyalarını savcılarından dün itibari ile yazı ile talep eden Hakim Metin Özçelik dosyalar gönderilmese de dilekçeler üzerinden kararını verdi. Metin Özçelik avukatların İstanbul Adliyesi'nde bulunan 10 Sulh Ceza Hakimi'ni reddettiklerine yönelik taleplerini kabul etti. Tahliye talepleri konusunda ise herhangi bir karar vermeyerek dilekçeleri İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Bu mahkemenin hakimi de eski özel yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üyesi Mustafa Başer…

YETKİSİZ MAHKEMEDEN TAHLİYE KARARI ÇIKABİLİR

Van'da da özel yetkili mahkemede çalışan Mustafa Başer'in de her an tahliye kararı verebileceği konuşuluyor. Hakim Başer geçtiğimiz Şubat ayında tutuklu polis avukatlarından kendisine gelen tahliye dilekçeleri üzerine paralel yapı soruşturmalarına bakan savcılardan dosyaları talep etmiş Adalet Bakanlığı'nın İstanbul Adliyesi'ne gönderdiği bu durumun hukuksuz olduğuna ilişkin yazısı üzerine taleplere red kararı vermişti.
Çağlayan Adliyesi'nde bu hukuk skandallarına imza atılırken HSYK'nın Pazartesi günü bu hukuksuzluğa dur demesi bekleniyor.
BİZE ULAŞIN