'Bol keseden dağıtıyorlar'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ortaya saçılan vaatler iktidara gelemeyeceğini bilenlerin sorumsuzluk ürünleri. Emekliden ev kadınına, öğrenciden kredi kartı borçlusuna kadar herkese bol keseden dağıtıyorlar

'Bol keseden dağıtıyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da dün katıldığı MÜSİAD toplantısında isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve muhalefeti eleştirdi. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

YANLIŞ TİPLER SEÇİLMİŞ:
Hatırlayın bir zamanlar SSK'nın başında kim vardı? Şimdi bol keseden atıp tutuyor. Suçlu kim? 'Suçlu o zamanki siyasiler' diyor. Siyasetçi kiminle çalışır, bürokratıyla çalışır, teknokratıyla çalışır. Eğer o bürokrat yanlışsa, sakatsa, eksikse iktidarlar kaybolur gider. Böyle yanlış tipler seçilmiş.

RUH DÜNYALARINDA HİJYEN YOK:
Rahmetli Savaş Ay bir program yapmıştı. Programında o koğuşları, hasta odalarını, serum şişelerinin atıldığı çöp bidonlarını gösteriyor. Hastane denince akla ne gelir? Hijyen gelir. Bunların ruh dünyasında hijyen yok ki.

TARAFSIZLIĞIMIN GEREĞİ:
Şu anda bir panayır yeri açıldı. Geçmişte de vardı bu panayır yerleri. Bir veriyorsa, beş vereceğim diyenler, iki vereceğim diyenler. İki daire, iki anahtar dağıtanlar. Ben şu anda herhangi bir partinin genel başkanı değilim ama sorumluluk makamında olan bir cumhurbaşkanıyım. Gördüğüm yanlışlar varsa, bunları uyarma gibi de bir görevim var. Bu benim tarafsızlığımın da gereğidir. Çünkü ortada bakıyorsunuz bir cinayet var. Buraya da gökten zembille ya da paraşütle inmedim. Şu an uygulanan ekonomik, siyasal, sosyal tüm programların altında imzam, emeğim, katkım var. Cumhurbaşkanı olmakla ülkemin geleceğine yönelik sorumluluklardan azad olmuş değilim.

VAATLER SORUMSUZLUK:
Ortaya saçılan vaatleri nasıl olsa iktidara gelemeyeceğini bilenlerin sorumsuzluklarının ürünleri olarak görüyorum. Sırtlarında yumurta küfesi olmadığın için, akıllarına düşeni, ağızlarına geleni vaat diye ifade ediyorlar. Biri 1500, biri 1600, biri diyor ki 5 bin. Emekliden ev kadınana kadar, öğrenciden kredi kartı borçlusuna kadar herkese bol keseden dağıtıyorlar.

'KİNİN YANINDA SAF TUTTULAR'
Cumhurbaşkanı Erdoğan sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili ise şunları söyledi: "Çanakkale'de dünyaya barış mesajı vermek için mücadele ederken, aralarında Rusya,Fransa, Almanya, Avusturya gibi devletlerin de bulunduğu ülkeler Ermenistan yalanları üzerine inşa edilmiş bir iddiaya destek vererek, kinin, düşmanlığın tarafında saf tuttular. Buna Amerika da değişik bir ifade şekli ile katıldı. Ermeni iddialarına destek veren ülkeleri önce kendi tarihlerindeki lekeleri bir bir temizlemeye davet ediyorum. Bu konuda en son söz söyleyecek ülkeler Almanya, Rusya, Fransa. Biz vatanımızı korumak için mücadele ederken onlar emperyalist amaçları için bu insanlık suçlarını işliyordu. Oraya 2 tane devlet başkanı gitti. Hamdolsun bize 20 tane devlet başkanı geldi. 15 yıldır arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz. Ermenistan'ın varsa arşivi o da açsın. Yüzleşmekse biz yüzleşmeye varız."

İMAM HATİPLERİ KAPATMAK İSTİYORLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP ve HDP'yi hedef alarak şöyle konuştu: "Birileri yine 8 yıllık kesintisiz eğitimi seçim bildirgesine proje koymuş. Amaçları imam hatiplerin kapısını yeniden kilitlemek. Bir taraftan özgürlükçüyüz diyeceksin, öbür taraftan engellemeye kalkacaksın. Ana muhalefet partisi seçim bildirgesine 'Diyanet İşleri Başkanlığı tüm inançlara eşit mesafede olacaktır' diye yazmış. Açık açık 'Kapatacağız' de. Bir başka parti bunu zaten alenen ilan etti. Ana muhalefet partisine göre herhalde biraz daha dürüst. Bu vatandaşlarımın inancıyla alay etmektir."

BİZE ULAŞIN