Açığa alındılar

HSYK, Paralel Yapı sanıkları için 'korsan tahliye' kararı veren, 2 İstanbul hâkimi ile yasadışı dinleme yapan polisleri tahliye eden Şanlıurfa hâkimini açığa aldı

Açığa alındılar
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2'nci Dairesi, darbe girişimi sanıkları Hidayet Karaca ve tutuklu emniyet görevlileri hakkında hukuka aykırı olarak tahliye kararı veren İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hakimleri Metin Özçelik ve Mustafa Başer ile Şanlıurfa H3akimi Habil Kahraman'ı jet kararla açığa aldı.

GEREKÇE: KAOS YARATMAK

Samanyolu TV yöneticisi Hidayet Karaca ve emniyet görevlileri Ömer Köse, Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında verilen tahliye kararları, dün HSYK gündemine alındı. Aynı şekilde bir süre önce Şanlıurfa'da yasadışı dinleme nedeniyle tutuklanan polisler için hukuka aykırı olarak tahliye kararı veren Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Habil Kahraman da kurul gündemindeydi. HSYK 2'nci Dairesi bu 3 hâkimin de Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 77'nci maddesine göre açığa alınmalarına karar verdi. Kararın gerekçesi ise: "Hâkimlerin hukuk kaosu yaratmaya çalışmaları ve yargıya olan güveni sarsma girişiminde bulunmaları." HSYK 2'nci Dairesi, üyeler Mustafa Kemal Özçelik ve Mahmut Şen'in muhalif kaldığı kararı için önemli gerekçeler ortaya koydu. Daire kararı alırken bu hâkimlerin toplumda yargıya olan güveni sarsma ve hukuk kaosu yaratma gayreti içinde oldukları değerlendirildi. Daire bu gerekçelerle verdiği kararını yine jet hızıyla İstanbul'a gönderdi. İstanbul Adliyesi ile yapılan görüşmelerde, bu hâkimlerin kararı tebellüğ etmemek için rapor alabilecekleri uyarısında bulunularak, "Kararı tebellüğ etmemeleri sonucu değiştirmez. Bir an önce maaşlarında gerekli kesinti yapılsın ve UYAP'a giriş izinleri kaldırılsın" talimatı verildi.

'BU ISRAR NİYE?'
Verdikleri kararı değerlendiren 2'nci Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Türk yargısında hiçbir zaman yaşanmayan olaylar yaşandığının altını çizerek şunları söyledi: "Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Kanuna aykırı kararlar veren hâkimlerin varlığı kamu düzeni ve hukuk güvenliği için felaket olacaktır. Yargının emredici hükmüne rağmen, hiçbir yetkisi olmadan ve evrakı hiç incelemeden bir karar veriliyor. Bugün de izliyoruz ki ısrarla bu kararı uygulamaya çalışıyorlar. Nedir bu ısrarın arkasında gizlenen sebep? Bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum." Mehmet Yılmaz, süreci baştan beri izlediklerini ancak müfettiş raporunu bekledikleri için kararlarının bugüne kaldığının altını çizerken, "Bu kadar bile beklettiğimiz için kamuoyundan, Türk halkından özür diliyoruz" dedi. Karara, HSYK üyeliği seçimleri sırasında isimleri Paralel Yapı ile birlikte anılan Mustafa Kemal Özçelik ile Mahmut Şen muhalif kaldı. Mahmut Şen, hâkimlerin eylemlerinin hukuka uygun olduğunu savunurken, Mustafa Kemal Özçelik, "Bizlere dosyayı yeterince inceleme süresi verilmedi. Ceza verilecekse yer değiştirme cezası verilsin" diyerek karşı çıktı. Bu arada HSYK 3. Dairesi ise bugün toplanıp, hâkimler hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek.

TALİMATLAR GÜLEN'DEN
HSYK'nın açığa aldığı hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer hakkında Kurul müfettişlerinin hazırladığı 4 sayfalık ön raporda ilginç tespitler yapıldı. Raporda, şüphelilerle fikir ve eylem birliği içinde hareket ettiği vurgulanan iki hakimin eylemlerinin meslekten çıkarmayı gerektirebileceği ve bu nedenle açığa alınmaları gerektiği vurgulandı. Raporda ayrıca, "Mevcut delil durumu yanında Fethullah Gülen örgüt yapılanmasının talimatıyla hareket ettikleri yönündeki basın ve yayın organlarında yer alan haber kapsamları nazara alındığında eylemlerinin niteliği itibariyle meslekten çıkarmayı gerektirir ağırlıkta bulunduğu, ilgililerin göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği değerlendirilerek öncelikle görevden uzaklaştırılmalarının uygun bir tasarruf olacağı kanaatine varılmıştır" ifadelerine yer verildi.

BİZE ULAŞIN