Hak-İş ve Memur-Sen 1 Mayıs'ta İstanbul'da olmayacak

Hak-İş ve Memur-Sen 1 Mayıs'ta İstanbul'da olmayacak

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Hak-İş ve Memur-Sen olarak, Hazreti Mevlana'nın bağrında, hoşgörü kenti, medeniyet başkenti Konya'da, aslına uygun 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.

  • Gündem
  • Salı 28.04.2015 14:01


Arslan, Kent Meydanı'nda yaptığı açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, Memur-Sen ile birlikte Konya'da kutlayacaklarını söyledi.

1 Mayıs'ı her yıl farklı bir şehirde karşıladıklarını dile getiren Mahmut Arslan, "İşçi Bayramı"nı kendi misyonlarına uygun olarak, coşku ve heyecan içinde kutladıklarını kaydetti.

Arslan, Hak-İş'in 1 Mayıs'ı, 1993'ten itibaren aralarında Taksim'in de olduğu farklı alanlarda kutladığına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Meydanlarda, salonlarda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, aslına uygun olarak kutlama çabası içinde olduk. Özellikle Memur-Sen ve Hak-İş olarak Konya'da kutlama organizasyonu düzenleme kararı verirken, hem bütün alanların Taksim'den farklı olmadığını ifade etmek hem de çalışanların sorunlarını yüksek sesle iş verenlere, hükümete ve kamuoyuna doğru şekilde anlatabilmek için çaba sarf ediyoruz."

Konya'da düzenleyecekleri etkinliğe binlerce emekçinin katılımını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Hak-İş Genel Başkanı Arslan, birlik, dayanışma ve mücadelenin mesajını vermek için çaba içinde olduklarını belirtti.

Mahmut Arslan, 1 Mayıs Cuma günü Kent Meydanı'nda, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü coşkuyla kutlayacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Sorunlarımızı kamuoyuna doğru anlatabilmenin yolu, 1 Mayıs'lardan geçiyor. Kavganın, copun, biber gazı ve TOMA'ların su sıktığı yerde ne yazık ki birlik, mücadele ve dayanışma günü anlamına uygun olarak kutlanamıyor, anlaşılamıyor. Kamuoyunda '1 Mayıs algısı' ne yazık ki kaos, kargaşa, gerginlik ve tartışma. Hak-İş ve Memur-Sen olarak, Hazreti Mevlana'nın bağrında, hoşgörü kenti, medeniyet başkenti Konya'da, aslına uygun 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirmek istiyoruz. Emekçileri, memurları, işçileri, hakları elinden alınmış, mağdur edilmiş herkesi Kent Meydanı'nda görmek istiyoruz. Kamuoyuna da 1 Mayıs'ın nasıl kutlandığı örnek şekilde göstererek, armağan edeceğiz. Halaylar, mehter, türkülerle coşku içinde bugünü kutlayacağız."

"1 Mayıs'ın birlik ve kardeşlik içerisinde kutlanması gerekir"

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise Konya'da düzenleyecekleri etkinliğin tanıtımı için kente geldiğini aktardı.

1 Mayıs'ın, bütün çalışanların birlik ve beraberlik içinde kutlaması gereken bir gün olduğunun altını çizen Yalçın, bugünün, "işçilerin taleplerini" ve "küresel emperyalizme karşı isyanını" ifade etmesi gereken önemli bir dönüm noktası anlamına geldiğine dikkati çekti.

Türkiye'de ne yazık ki 1 Mayıs'ın Taksim dayatmasıyla her zaman gölgelenen, halk ile çalışanlar arasında kaynaşma yerine çatışmanın, buluşma yerine gerginleşmenin yıl dönümü gibi algılandığına işaret eden Ali Yalçın, "Bundan Memur-Sen ve Hak-İş olarak rahatsızız. 1 Mayıs, birlik ve kardeşlik içerisinde kutlanması gerekir" diye konuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına yönelik dayatmalar yapıldığını da dile getirerek, "Taksim ısrarı bu yıl da devam ettiriliyor. Yeni bir kavga ve kargaşa zemini üretilmeye, bu dayatmayla 'Gezi provası' gibi bir atmosfer oluşturulmaya çalışılıyor. Bundan son derece rahatsızız. Bu, çalışanlarla, emekçi kesimle milletimizin arasını açan bir işlev görüyor. Kutsal olan mekanlar değil, insan ve insan onurudur. Taleplerimizi dillendirmek için 1 Mayıs'ta Konya'da olacağız. Hoşgörü ve medeniyet şehri Konya'da, Mevlana'nın şemsiyesi altında dünyaya, insanlığa sevgi, barış ve kardeşlik mesajları vereceğiz" şeklinde konuştu.

Arslan ve Yalçın, konuşmaların ardından kent merkezinde vatandaşlara karanfil dağıttı ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliğine davet etti.

Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesini de ziyaret eden Mahmut Arslan ve Ali Yalçın'ın, daha sonra sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle de bir araya geleceği belirtildi.
BİZE ULAŞIN