Davutoğlu: O görüşmede hangi tuzağı kurdun

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Aksaray mitinginde halka seslendi. Davutoğlu konuşmasında Ekrem Dumanlı ile Kışanak arasındaki görüşmeyi eleştirerek Dumanlı'ya 'O görüşmede hangi tuzağı kurdun?' diye sordu

Davutoğlu: O görüşmede hangi tuzağı kurdun

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "28 Şubat'ta ne yapıyorlardı? Bu milletin evlatlarını, başörtülü-başı açık diye ayırt edip üniversite kapılarının girişinde, başörtülüleri ikna odalarına alıyorlardı. Şimdi o ikna odalarına alanlar Meclis dışında kaldılar ama başörtülü, başı açık bacılarımız omuz omuza Meclis'e, giriyorlar" dedi.

Davutoğlu, partisinin Hükümet Meydanı'ndaki mitingindeki konuşmasına, "ak alınlı, ak yürekli Aksaraylılara" selam vererek başladı.

Gösterilen ilgiden dolayı alandakilere teşekkür eden Davutoğlu, "Hasan Dağı'nın eteği, çevresi güller biteği, koç yiğit, aslan yatağı Aksaray" dizelerini söyledi. Alandakilerin "Aksaray seninle gurur duyuyor" sloganlarına, "Biz Aksaray ile gurur duyuyoruz" ifadesiyle karşılık veren Davutoğlu, Aksaray'ın iki özelliğinden dolayı hem bilim hem devlet adamı olarak kendisini büyülediğini belirtti.

Cemaleddin Aksarayi Hazretleri'nin evinden Zinciriye Medresesi'ne giderken atında dahi ders verdiğini dile getiren Davutoğlu, "İşte ben onu örnek aldım, ilim yaparken de devlet idare ederken de bir an bile boş durmamaya ahdettim, ant içtim. Aksarayi'nin talebesi olan Aksaraylı Ahmet'e destek verecek misiniz? Onu bağrınıza basacak mısınız? O Cemaleddin Aksarayi idi ben de Ahmet Aksarayi'yim, sizin hemşehriniz" ifadesini kullandı.

"ONLAR ZİLLET İÇİNDEDİR, AK PARTİ İZZETLE YÜRÜR"

İstanbul'u fetheden Fatih'in vezirlerine, "Bana Anadolu'nun en yiğit evlatlarını getirin Konstantinapol'ü İstanbul yapayım" dediğini, bunun üzerine Aksaray'dan, Hasan Dağı'ndan yiğitlerin götürüldüğünü bilgisini paylaşan Davutoğlu, "İstanbul'daki Aksaray semtine adını veren sizlerin dedeleridir, Aksaraylılardır. İşte biz bunun için Aksaraylılarla gurur duyuyoruz" diye konuştu.

Alandakilere "Aksaray'da üçte üç yapmaya var mısınız" diye soran Ahmet Davutoğlu, olumlu yanıt alması üzerine, "İnşallah bizimle yeni Türkiye'yi inşaya var mısınız? Yeni Türkiye'yi bir cihan devleti olan Osmanlı Devleti'nin varisi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bir küresel güç yapmaya var mısınız? Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti çizgisinde yeni bir destan, tarih yazmaya var mısınız?" ifadelerini kullandı.Alandakilerden "Evet" yanıtını alan Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Eski Türkiye'de ne vardı? Eski Türkiye birkaç sent, birkaç milyon dolar için IMF'ye muhtaçtı, mahcuptu. Yeni Türkiye ise IMF'ye borç veren Türkiye. Bir daha bu ülkenin başkalarına el açmasına izin verecek misiniz? Bu ülkeyi vakur bir şekilde dünyanın önemli gücü haline getiren AK Parti'ye destek verecek misiniz? Birileri, bu üç partili koalisyon, bu ülkeyi, bu aziz milleti namerde muhtaç kıldı ama 2002'de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, başbakan olarak o zaman, 230 milyar dolarlardan aldığımız milli geliri 830 milyar dolarlara çıkardık. Kim yaptı bunu? Bunu CHP, MHP yapabilir miydi? Türkiye'yi borçlandırmadılar mı? Söylüyoruz her zaman, onlar konuşur AK Parti yapar. Eski Türkiye kendi tüfeğini, tankını, uçağını yapabiliyor muydu? Şimdi Altay tankını yapan bir Türkiye var. Bundan memnun musunuz. 2023'te Hasan Dağı semalarının üzerinde Türk yapımı milli savaş uçağı uçuracağız, bundan memnun musunuz? İnsansız hava aracı için İsrail'den medet umuyorduk 2002'de. Bu zillet değil miydi? Şimdi insansız hava aracını yapan bir Türkiye var. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Onlar zillet içindedir, AK Parti izzetle yürür. Bize zillet yakışmaz."

Alandakilerden "28 Şubat"ı, "eski Türkiye"yi hatırlamalarını isteyen Davutoğlu, "28 Şubat'ta ne yapıyorlardı? Bu milletin evlatlarını, başörtülü-başı açık diye ayırt edip üniversite kapılarının girişinde, başörtülüleri ikna odalarına alıyorlardı. Şimdi o ikna odalarına alanlar Meclis dışında kaldılar. Ama başörtülü, başı açık bacılarımız omuz omuza Meclise, giriyorlar. Bu kardeşliği kim sağladı, başörtülü-başı açık ayrımını kim kaldırdı? İşte bizim davamız bu. Nasıl bu bacılarımız arasında başörtülü, başı açık var, her yerde olacak. Her yer milletin evlatlarına açık olacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN