Gazeteciye 'soru dayağı' yargıda

MHP Genel Merkezi'nde Bahçeli'ye soru sormak isterken darp edilen gazetecilerle ilgili dava açıldı. Genel Merkez'de görevli 5 şüpheli tehdit, hakaret ve yaralama suçlarından yargılanacak

Gazeteciye 'soru dayağı' yargıda
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi'nde iki gazetecinin Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye soru sordukları gerekçesiyle darp edilmesi ile ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık partinin Genel Merkez'de görevli Aşır Durum, Hüseyin Özkan, Kadir Yıldız, Ali Şahin ve Muhammed Sait Tutar hakkında hürriyetten yoksun kılma, tehdit, hakaret ve yaralama suçlarından iddianame hazırladı. İddianamede, şüphelilerin gazetecileri Devlet Bahçeli'ye soru sordukları için bir odaya kapattıkları, bir süre darp ettikleri, daha sonra Devlet Bahçeli'nin baş harflerini taşıyan 06 DB 4249 plakalı araçla Eskişehir yolu üzerinde bir köprü altında bıraktıkları belirtildi. Şüpheliler Asliye Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacaklar.

MOBESE KAMERALARI ELE VERDİ

Soruşturma, mağdurlar Mehmet Özmen ve Sinan Kaya'nın şikâyeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatıldı. Savcılık genel merkezden bina için kamera görüntülerini talep etmesine rağmen MHP Genel Merkezi, söz konusu tarihte kamera kaydının olmadığı cevabını verdi. Olay MOBESE kayıtlarına yansıdı. Gazeteciler beyanlarında binadan yanlarındaki görevlilerle birlikte dışarı çıkarılıp araca bindirildikten sonra Eskişehir yolu üzerinde köprü altında araçtan atıldıklarını söylemişti. MOBESE kayıtları da beyanları doğruladı. MOBESE görüntüleri söz konusu aracın Eskişehir yolu yönüne gittiğini gazetecilerin araçtan atıldıklarını iddia ettikleri köprü altında bir süre beklediği anda aracın flaşörlerinin yanmakta olduğu belirlendi.

DB PLAKALI ARAÇTA DARP

Olaya karışan görevli 5 şüphelinin bir bölümü mağdurların emniyetteki canlı teşhisi ile bir bölümü ise söz konusu aracın genel merkeze girişi sırasında yüzlerinin seçilmesi üzerine belirlendi. Şüpheliler olay günü hep birlikte söz konusu aracın içinde olduklarını fakat gazetecilere yönelik atılı eylemi gerçekleştirmediklerini, olaya karışan aracın plakasının ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin adının ve soyadının kısaltılması olan 06 DB 4249 olarak tespit edilmesi de dikkat çekti. 5 şüpheli hakkında gazetecilere yönelik kişiyi hürriyetten yoksun kılma, tehdit, hakaret ve yaralama suçlarından iddianame hazırlandı.

'SEN NASIL SORU SORARSIN?'
Yeni Akit gazetesi muhabiri Mehmet Özmen ile Sinan Kaya 17 Ocak 2015 günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımıyla gerçekleştirilen Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 11. Dönem Sertifika Töreni'ni takip etmek için MHP Genel Merkezi'ne gitti. İddiaya göre Yeni Akit gazetesi muhabiri Mehmet Özmen, "Sayın Bahçeli'ye, size bir soru soracağım" sorusu ardından bazı görevliler Özmen ve Sinan Kaya'yı önce tartakladı, ardından bir odaya kapatarak darp etti. Binadan dışarı çıkarılan iki gazeteci Eskişehir yolunda köprü altına bırakıldı. Gazeteci Özmen darp edenlerin kendisine "Sen İstanbul'da Genel Başkanımıza şu kadar seçim kaybettiniz istifayı düşünüyor musunuz diye?' sordun. 'Sen nasıl terbiyesizlik yaptın, nasıl provokatörsün, bunun için" dediğini söyledi.
BİZE ULAŞIN