Paralel medyanın ne kadar oyu var?

Gülen örgütünü yakından tanıyan isimlere ve siyasi araştırmacılara göre Gülen örgütünün başta esnaflar olmak üzere çeşitli meslek gruplarından gelen sempatizan ikinci halkasının oyu yine AK Parti’ye gidecek. Kalan oy ise bölgelere göre MHP, CHP, HDP ve bağımsızlar arasında paylaşılacak. “Oyunuz %17” denilerek Paralel örgüt tarafından kurdurulan ve örgüte desteklemeleri karşılığında medya desteği sağlanan Milli İttifak’a ise bu seçimlerde FETÖ’den oy yok.

Paralel medyanın ne kadar oyu var?
GÜLEN'İN TALİMATIYLA OY VERECEK 100 BİNİ GEÇMEZ
Argetus Araştırma'dan Erol Erdoğan'a göre Gülen örgütünün millete karşı gerçekleştirdiği 17 Aralık operasyonundan önce Türkiye'de etkileyebildiği oy oranı %2'ydi. Ancak 17 Aralık operasyonundan sonra bu rakamda büyük bir gerileme yaşandı.

GENAR Araştırma'dan İhsan Aktaş'a göre Gülen örgütünün toplam oyu 250 bini geçmez. Bunlar da tamamen Gülen'in kurumlarında çalışan ve örgüte maddi bağımlılığı olan isimlerden oluşuyor. İhsan Aktaş'a göre, Gülen'e yakın eğitim kurumlarında yetişen, ya da Gülen hareketinin sohbet gruplarında yeralan ancak maddi bağımlılığı bulunmayan insanları neredeyse tamamı 17 Aralık operasyonundan sonra yaşanan süreçte örgütten koptu.

Denge Araştırma'dan Hasan Basri Yıldız'a göre ise Gülen'in talimatıyla oy verecek olan insan sayısı 250 binin de altında. Gülen örgütünün oy oranının %0,3 olduğunu söyleyen Yıldız, emir komuta zinciri içinde oy verecek olan Fetullahçı sayısının 100 bini geçmeyeceğinin altını çiziyor.

EN BÜYÜK OY YİNE AK PARTİ'YE
Gülen örgütü, 30 Mart ve 10 Ağustos seçimlerinde olduğu gibi bu seçimlerde de maaşa bağlayamadığı sempatizanlarını AK Parti'den vazgeçiremedi. GENAR'dan İhsan Aktaş'a göre Gülen örgütünden en büyük oy yine AK Parti'ye gidecek. Bütün yalan, iftira kampanyaları, tezvirata rağmen Gülen'in kurumlarında öğrenim görmüş, sohbet halkalarında bulunmuş ancak maddi paylaşımda yeralmayan en büyük kitle yine oyunu AK Parti'ye verecek.

HDP'YE TAM DESTEK
Fetullah Gülen'in Kürtlere olan alerjisi kendi kitaplarında da çok sık tekrarlanan bir gerçek. Kürt olduğu için Bediüzzaman'a bile bir dönem öfkeli olduğunu itiraf eden Fetullah Gülen, emrindeki polis ve savcılar aracılığıyla Kürt siyasetini Türkiye'nin en büyük düşmanı ilan etmişti. Seçilmiş siyasetçilere plastik kelepçelerle medya önünde poz verdiren Gülen örgütü bu seçimlerde HDP'ye tam destek veriyor. Sadece Doğu illerinde değil İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde de HDP'ye çalışıyor.

SAHİLLERDE OYLAR CHP'YE
Doğu'da ve büyükşehirlerde HDP'ye çalışan Fetullahçı Terör Örgütü, sahil illerinde CHP'ye oy verecek. Birçok şehirde sandık görevlileri atayan örgütün CHP'ye oy verme konusunda çok zorlandığı belirtiliyor. Yıllardır dine ve mukaddesata savaş açan CHP yönetiminin de Paralel Suç Örgütü üyelerini parti binalarında görmekten büyük rahatsızlık duyduğu da açık açık dile getiriliyor.

İÇ ANADOLU'DA MHP
2011 seçimlerinde MHP'li üst düzey yöneticilerin seks kasetlerini medyaya servis eden, MHP lideri Bahçeli tarafından açık açık hedef gösterilen Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri İç Anadolu'da MHP'ye oy verecek. Örgüt medyasının tüm desteğine rağmen Devlet Bahçeli'nin Gülen ve örgütünden hiç hoşlanmadığı, aday göstermelerine izin vermediği biliniyor. MHP'li milletvekilleri arasında da 2011 yılındaki seks kaseti operasyonu nedeniyle Paralel örgüte büyük tepki var.

MİLLİ İTTİFAKA OY YOK
Örgüt medyasında atılan "BBP-Saadet ittifakının oy oranı %17" manşetlerinden sonra kurulan Milli İttifak seçimlere günler kala yalnızlaştı. Paralel örgüt tarafından yaptırılan anketlerde bile oy oranı %1,5-2 arasında çıkan Milli İttifak büyük hayal kırıklığı yaşıyor. 17 Aralık darbe girişiminden sonra Fetullahçı Terör Örgütü'ne kayıtsız şartsız destek veren BBP lideri Mustafa Destici ve Saadet lideri Mustafa Kamalak büyük şaşkınlık yaşıyor. Paralel örgütün hiçbir bölgede destek vermediği Milli İttifak, son dönemde Fetullahçı örgüt medyasında da yer bulamıyor.

BAĞIMSIZLARIN HİÇ ŞANSI YOK
Fetullahçı Terör Örgütü bu seçimlerde hiçbir partiden aday gösteremedi. Hakan Şükür ve bazı polis müdürleri 7 Haziran seçimlerinde bağımsız adaylıklarını açıkladılar. Hakan Şükür HDP'ye destek verirken diğer polis müdürleri paralel örgütten bekledikleri ilgiyi göremedi. Bir vefa borcu olarak bağımsız adaylara oy vermek isteyen Gülen örgütü üyeleri ise HDP'nin baraj problemi öne sürülerek engellendi. Büyükşehirlerde en az 100 bin oya ihtiyacı olan bağımsız adayların hiçbir şansı bulunmuyor.
Sabah.com.tr


BİZE ULAŞIN