Bitlis'e 12 yılda 6 milyar dolar...

Doğu'nun incisi Bitlis, son 12 yılda yapılan 6 milyar dolarlık yatırımla adeta yeniden doğdu. Duble yol ağı, 13 yılda 13 katına çıkarıldı. Kentte 127 proje de halen sürüyor

Bitlis'e 12 yılda 6 milyar dolar...
Doğu'nun İncisi olarak anılan Bitlis'e son 12 yılda 6 milyar TL yatırım yapıldı. Sağlıkta, eğitimde ulaşımda ve tarım alanında çok sayıda projenin hayata geçtiği kent, devlet tarafından yapılan yatırımlarla sıkıştığı yerden çıkıp Rahva ovasına doğru açıldı. 2002'de sadece 19 kilometre olan duble yol ağı, 2.7 milyar TL harcanarak, 270 kilometreye çıkarıldı. Bitmek üzere olan 400 yataklı hastane de bölgenin ihtiyacını karşılayacak. Eğitimde 2 yıl üst üste Türkiye birinciliği elde eden kentte, 10 yılda yapılan 530 milyon liralık harcamayla, 2002'de 423 olan okul sayısı bugün 693'e, 822 olan derslik sayısı 3 bin 833'e, 10 olan öğrenci pansiyonu sayısı da 30'a ulaştı. 2015 yılında 1 milyar TL'ya mal olan 141 tesisin açıldığı kentte, toplam maliyeti 2 milyara yakın olan 127 proje de halen sürüyor. Rahvan ovasına doğru yayılan kentin zaman içersinde buraya taşınacağını söyleyen Bitlis Valisi Orhan Öztürk, "Bitlis İpek Yolu üzerinde bulunan in önemli şehirlerden biridir. Kent taşındıktan sonra eski Bitlis'in tarihi dokusunun güzelliği gün yüne çıkacak" dedi.

JEOTERMAL MERKEZ...

Bitlis'in ülke ekonomisine katkı payının yüzde 5 olduğunu söyleyen Öztürk şöyle devam etti: "Bitlis, Türkiye'nin en büyük jeotermal enerji kaynağına sahip kentlerden biri. Nemrut ve Güroymak civarında, Doğu Anadolu genç volkanizmasına bağlı olarak gelişmiş sıcak su kaynakları mevcut. Yüzey sıcaklıkları 30 ile -60 derece olarak ölçüldü. Bu sıcaklıklar hem termal turizme hem de seracılığa çok uygun. Bu nedenle jeotermal açıdan Türkiye ve dünyada farklı bir yere ulaşacak. Jeotermal enerji üretiminin yanı sıra termal sağlık turizmi, termal seracılık ve konut ısıtması da gelişecek. Jeotermal kaynak arama ruhsatı alan firma sayısı 29'a ulaştı."
BİZE ULAŞIN