Miting alanında çifte patlama

HDP'nin Diyarbakır'da gerçekleştirdiği miting sırasında art arda iki patlama meydana geldi. 2 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı

Miting alanında çifte patlama
Seçim arifesi Türkiye'de kaos ortamı yaratmak isteyen karanlık odaklar yine sahneye çıktı. Provokatörlerin hedefi bu kez HDP oldu. HDP'nin Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği miting alanında dün iki ayrı patlama meydana geldi. Ortalık savaş alanına dönerken, 2 kişinin öldüğü 100'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. Patlamalardan ilki saat 17.50 sıralarında platformdan 60 metre uzaklıktaki çöp kutusunda meydana geldi. Yaklaşık 5 dakika sonra ise bu kez binlerce kişinin bulunduğu miting alanının yanındaki trafonun önünde kulakları sağır eden bir patlama oldu.

DEMİRTAŞ ORADAYDI

Miting alanı bir anda karışırken onlarca kişi kanlar içinde yere yığıldı. Yaralılar, koridor açılarak önce platformun yanına taşındı, ardından ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Hastaneye kaldırılan yaralılardan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ile kimliği henüz tespit edilemeyen 20 yaşlarında bir genç kurtarılamadı. Patlamalar, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkmak için aracında beklerken meydana geldi. Patlamayla birlikte Demirtaş aracıyla miting alanının arkasına gitti. Miting alanındaki binlerce kişi ise olaya tepki göstererek Ofis Semti'ne doğru yürüdü. Yoğun güvenlik önlemleri alan polis ile bu gruplar arasında yer yer olaylar çıktı.

KENTTE GERGİNLİK

Gruplara TOMA'lardan tazyikli su sıkılarak müdahale edildi. Kentteki protestolar gece geç saatlere kadar sürdü. Bomba uzmanları ise miting alanındakilerin tahliyesinin ardından patlamaların olduğu noktalarda inceleme başlattı.

"HEDEF DEMOKRASİ"
İçişleri Bakanlığı'ndan olaya ilişkin yapılan açıklamada, eylemin doğrudan demokrasi ve seçimlerin huzur içinde geçmesini engellemeye yönelik olduğu vurgulanarak, "Olayın tüm yönleriyle aydınlatılması ve faillerin yakalanması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır" denildi. Bu arada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da patlamayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, Cumhuriyet başsavcıvekili ve bir savcı, patlamanın yaşandığı bölgede Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi ekiplerinin çalışmalarını inceledi. Patlama nedeninin, toplanan delillerin incelenmesinin ardından belirleneceği bildirildi.

'İNADINA BU ÜLKEYE BARIŞ GELECEK'
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin mitinginde meydana gelen patlamanın ardından HDP İl Binası önünde toplanan kalabalığa seslendi. Vatandaşlardan, provokasyon ve tahriklere kapılmamalarını isteyen Demirtaş, şunları söyledi: HDP bu tür tezgahlara düşecek bir parti değildir. Alanda ve meydanda gösterdiğiniz sağduyu ve disiplin çok daha büyük bir faciayı önledi. Bizim ihtiyacımız olan şey barıştır. Biz inadına bu ülkede barışı sağlayacağız. İnşallah olayın arkasındaki güçler ortaya çıkar. Bu saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği tatmin edici bir şekilde açıklanırsa, sadece biz değil Türkiye'nin önü açılır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı açıklamada HDP mitinginde meydana gelen patlamanın provokasyon olduğunu belirterek, "Bu menfur olayı kınıyor, üzüntülerimi bildiriyorum. Herkesi sükunete davet ediyorum. Unutulmasın ki milyonlarca oy bile tek bir canın karşılığı olamaz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN