O hakimin kararı şaibeli çıktı

Seçime 3 gün kala Kağıthane’de İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen oy sayımları ile ilgili mahkumiyet kararı şaibeli çıktı. Aynı suçtan İstanbul 40 Asliye Ceza Mahkemesi’nin başka bir şüpheli hakkında beraat kararı verdiği ortaya çıktı.

O hakimin kararı şaibeli çıktı

30 Mart yerel seçiminde İstanbul Kâğıthane'de oy sayımları ile ilgili usulsüz yapıldığı iddiasıyla 29 sandık başkanına ayrı ayrı dava açıldı. Davalar başka mahkemelere düştü. İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Yener Ulak, seçime sadece 3 gün kala ilginç bir zamanlamada mahkumiyet kararı vererek sandık başkanı Ebru Doğan Katar'a 5 yıl hapis cezası verdi. Karar hemen Zaman Gazetesi'ne servis edilip gazete tarafından seçim öncesinde algı oluşturmak amacıyla manşete çekildi.

Daha önceki görevlerinde de ilginç kararlar vermiş

Fakat benzer suçlama ile bir başka sandık başkanına açılan davada ise İstanbul 40 Asliye Ceza Mahkemesi Hakiminin beraat kararı verdiği ortaya çıktı. Aynı olayda başka bir mahkemenin beraat kararı vermesine rağmen hakim Ulak'ın seçim arifesinde verdiği mahkumiyet kararı manidar bulundu. Paralel yapıya yakın olduğu konuşulan hakimin Diyarbakır ve İstanbul'daki görevlerinde ilginç kararların altına imza attığı da belirlendi.

Mustafa Yener Ulak'ın bugün paralel yapı tarafından tam anlamıyla desteklenen HDP'nin ileri gelen kurmaylarından Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir'in "Kürtçe afiş ve davetiye" davasından beraatine karar veren isim olduğu tespit edildi.

Delillere rağmen beraat kararı verildi

Hakim Mustafa Yener Ulak'ın Esenler Otogarı'ndaki metro istasyonu bölgesinde görev yapan özel güvenlik görevlisinin hırsızlık yaptığı gerekçesiyle hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle açılan davaya da baktığı, bu davada Ulaşım A.Ş'nin çalışanı hakkında mahkeme sunduğu delillere rağmen şüpheli hakkında beraat kararı verdiği belirlendi.

Kaynak: Sabah.com.tr

BİZE ULAŞIN