4 partili meclis

7 Haziran seçimlerinden AK Parti birinci çıktı ancak tek başına hükümeti kuracak 276 milletvekili sayısını elde edemedi. Türkiye şimdi hem koalisyon hükümeti senaryolarını hem de Ekim’de erken seçimi tartışıyor. AK Parti ve MHP’li yöneticilerden erken seçim sinyalleri şimdiden gelmeye başladı. İşte koalisyon senaryoları…

4 partili meclis

7 Haziran seçimlerine göre hükümetin nasıl kurulacağı, Meclis'e giren parti sayısıyla doğru orantılı. Oy oranlarına göre hükümeti kim kuracak? Koalisyon mu olacak? İşte senaryolar;

Bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 550 milletvekilinin yarısından bir fazlası olan 276 vekili bulması gerekiyor. Buna göre şu senaryolar ortaya çıkabilir;

SENARYO 1: AK PARTİ-MHP HÜKÜMETİ

AK Parti bu seçimlerde 258 milletvekili elde etti. Tek başına hükümet kurabilmesi için 18 milletvekiline ihtiyacı var. AK Parti ve MHP'nin milletvekili sayısı, koalisyon hükümeti kurup, TBMM'den güvenoyu almaya yetiyor. Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, AK Parti'liler seçim kampanyası sırasında HDP ve CHP'ye çok sert yüklenirken, MHP'ye karşı daha yumuşak bir üslup sergilemişlerdi. Hatta Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye mitinginde, mitinge katılanların Bahçeli ve MHP'yi yuhalamalarını bizzat önlemişti. Ancak Bahçeli'nin seçim gecesi yaptığı "erken seçim" vurgusu kafaları karıştırdı. Şimdi Türkiye Ekim'de bir erken seçimi tartışmaya başladı.

2015 Genel Seçim Sonuçları

SENARYO 2- AK PARTİ-CHP KOALİSYON HÜKÜMETİ

Üçüncü senaryo, AK Parti'nin CHP ile büyük koalisyon kurma olasılığı. Ancak seçim kampanyaları sırasında bu soru CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na soruldu. Kılıçdaroğlu, kesin bir dille bu olasılığı reddetti. Dolayısıyla AK Parti-CHP koalisyonu şu an için mümkün görünmüyor.

SENARYO 3- AK PARTİ-HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ

Seçim kampanyaları boyunca üzerinde en çok spekülasyon yapılan senaryo buydu. Bu senaryo Başbakan Davutoğlu'nun seçim boyunca izlediği sert eleştiriler nedeniyle mümkün görünmüyor. HDP EŞ Başkanı Selahattin Demirtaş da, seçimlerde yüzde 10'u geçmeleri halinde, AK Parti ile işbirliği yapmayacaklarını açıkladı. Bu ihtimal de mümkün görünmüyor.

SENARYO 4- CHP-MHP- HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ

AK Parti'nin tek başına iktidar olamadığı parlamentoda, CHP, MHP ve HDP'nin matematiksel olarak koalisyon kurması söz konusu olabilir. Ancak MHP ve HDP'nin böyle bir koalisyonda birarada olmaları az bir ihtimal olarak görülüyor. Bahçeli'nin seçim gecesi yaptığı konuşma bu ihtimalin mümkün görünmediğini gösteriyor. ANASOL-M Hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı olan Devlet Bahçeli, bu tür koalisyonların Türkiye'ye istikrar ve huzur getirmeyeceğini en iyi bilen isim. O yüzden CHP-MHP-HDP koalisyon hükümetinde yeralması mümkün görünmüyor.

SENARYO 5- CHP-MHP AZINLIK KOALİSYONU, HDP DIŞARDAN DESTEKLER

CHP ve MHP'nin, mevcut oy oranları ile koalisyon kurup, TBMM'den güvenoyu almaları mümkün görünmüyor. İki partinin toplam milletvekili sayısı 212'de kalıyor. CHP ve MHP koalisyonu ancak azınlık hükümeti olabilir. HDP ya da AK Parti'nin dışardan desteği ile parlamentodan güvenoyu alabilir. AK Parti'nin bu hükümeti dışarıdan desteklemesi siyaseten imkansız. HDP'nin desteklemesi ise hem HDP'yi hem de MHP'yi bitirir.

SENARYO 6-TÜRKİYE EKİM'DE YENİDEN SANDIK BAŞINA GİDECEK

Görüldüğü gibi 7 Haziran seçimlerinin sonuçları Türkiye'de bir hükümet kurulmasına imkan tanımıyor. Siyasi iktidar olarak sadece AK Parti Hükümetleri'ni tanımış olan 10 milyondan fazla seçmen, hayatlarında ilk kez "koalisyon hükümeti görüşmeleri" yeni bir kavram ile tanışmış olacak. Mecliste grubu bulunan partilerin 45 gün içinde hükümeti kurmaları gerekiyor. Bu senaryolara bakıldığında bir koalisyon hükümeti mümkün görünmüyor. Ramazan Bayramı'nın hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkeyi büyük bir ihtimalle seçime götürecek. Ekim ayında seçmen yeniden sandık başına gidebilir.


BİZE ULAŞIN