'Başbakan gelirse kapımız açık'

Uzlaşma kültürünü yerleştirmek için, liderlerin olaylara sağduyulu bakması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Davutoğlu için "Tabii ki görüşürüz" dedi

'Başbakan gelirse kapımız açık'
CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU SABAH'IN SORULARINI YANITLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevi verilirse görüşebileceklerini söyledi. Türkiye'nin önemli sorunları olduğunu, seçmenin de bunun Meclis'te çözümünü istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan gelirse kapımız açık" dedi. 7 Haziran milletvekili genel seçim sonuçları ve seçmenin verdiği mesajla ilgili SABAH'ın sorularını yanıtlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:

Sizce seçmen koalisyon mu dedi?
Evet öyle görünüyor.

SEÇMEN UZLAŞMA İSTİYOR

Sayın Başbakan hükümeti kurma görevi alırsa görüşecek misiniz?
Türkiye'nin önemli sorunları var. Seçmen 'parlamentoda oturun uzlaşmayla bunu çözün' diyor. Sayın Başbakan gelirse kapımız açık. Tabiî ki görüşürüz.

Sayın Cumhurbaşkanı üzerinden de bir tartışma yürütmüştünüz. Bundan sonra nasıl bir yol izlersiniz?
8 Haziran'dan sonra liderler olarak olaylara sağduyu ile bakmamız gerekiyor. Uzlaşma kültürünü yerleştirmek için bu şart.

İstanbul sermayesi AK Parti-CHP koalisyonu için bir arayış içinde deniliyor...
Bize yansıyan bir şey yok, temenni olması lazım.

CHP tabanından HDP'ye oy kayması olduğu kanaatinde misiniz?
Bu tür tespitler yapılıyor, ama elimizde güçlü veriler yok. Ancak CHP'lilerin zaman zaman stratejik tercihlerde başka partilere oy verdikleri de oluyor.
BİZE ULAŞIN