Dünya basını seçimi nasıl gördü?

Seçimler dünya basınında da geniş yer aldı. Haberlerde AK Parti'nin birinci parti çıkmasına rağmen tek başına iktidar olamadığı belirtildi

Dünya basını seçimi nasıl gördü?
'AK Parti kazandı ama sonuç koalisyon'
7 Haziran genel seçimlerinin sonuçları uluslar arası kamuoyunda da yankı buldu. Seçim sonuçlarıyla ilgili yabancı basında özetle şu yorumlarda bulunuldu: İktidar partisinin çoğunluğunu kaybetmesi üzerine ibrenin "koalisyon hükümetini" gösterdiğini düşünen ABD medyası "AK Partinin nasıl bir tutum takınacağı merak konusu" dedi. Amerika'nın Sesi (VOA) Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun balkon" konuşmasında diğer siyasi partilere oy verenleri' ötekileştirme' üslubu dikkat çekti.

'ÖNEMLİ BİR AKSİLİK'

New York Times ise seçim sonuçlarını Erdoğan için "önemli bir aksilik" olarak niteleyerek, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun siyasi geleceğine dair soru işaretlerinin yarattığını vurguladı. Erdoğan için "Hırsları azaltılmış olsa da muhtemelen Türkiye'nin hakim siyasi şahsiyeti olmayı sürdürecek" diye yazdı. Seçimin diğer bir sonucu olarak da "Erdoğan'ın partisinin azalan gücü muhtemelen Türkiye'nin Ortadoğu'da gelişmeleri şekillendirme hırsını frenleyecek" değerlendirmesinde bulundu. Alman medyası, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve onun elindeki araçlarla desteklenen muhafazakar iktidar partisi AKP seçimi kaybetti. HDP ise hak ettiği şekilde Meclis'e girmeyi başardı" yorumunda bulundu. Deustshe Welle, HDP'nin ödünç oylarla barajı aştığına dikkat çekerken, "AK Parti'nin seçim cezası ne kadar ağırsa, diğer üç partinin kibirli davranmasının bedeli de o kadar ağır olur" diye yazdı. İngiliz The Guardian gazetesi, birinci sayfasından verdiği seçim sonuçları için "bomba etkisi yaratan bir sürpriz" dedi. Fransız Le Monde ise "Sonuç, her şeyden önce Sayın Erdoğan için kişisel bir başarısızlık" yorumunda bulundu.

DÖNÜM NOKTASIYDI

İspanyol El Pais "Kürt milliyetçiliğinin yükselişi Erdoğan'ın başkanlık hayalini bozdu. Seçim bir dönüm noktasıydı" derken, ABC Kürtlerin elde ettiği oy oranının Türk siyasi arenasını yeni bir döneme soktuğuna işaret etti. La Razon da "Erdoğan ilk defa tek başına iktidar olamayacak" başlığını attı. Yunan Kathimerini ise "Davutoğlu seçimlerden başarıyla çıktı ama tek başına hükümet kuracak kadar oy alamadı" dedi. Avgi de "Erdoğan seçim tarihinde ilk kez şahsi bir yenilgi aldı. Kendi kurduğu AKP'si seçimleri farkla kazandı ancak HDP'nin de parlamentoya girmesiyle hükümet kuracak kadar yeterli oy alamadı" değerlendirmesinde bulundu. El Cezire ise "AK Parti, Türkiye genelinde yüzde 60 ve üzerinde oy aldığı illerde rehavete kapıldı mı, kapılmadı mı? Bu illere ne vaat etti, karşılığında ne aldı?" sorusunu sorarark, kaybettiği oylara dikkat çekti. SABAH

'SEÇMEN ROTA DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR'

Türkiye'deki seçimleri yakından izleyen Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Twitter üzerinden "Seçmenler Türkiye'nin rotasını değiştirmesini istiyor" mesajını attı. Eski AP Raportörü Hanness Swoboda ise "Türkiye'den iyi haberler aldık: demokratik gelişme için, tercih özgürlüğü için ve bir Kürt partisinden daha fazlası olan HDP için" tweeti attı. AP Yeşiller Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms, Türkiye'deki seçim sonuçlarına ilişkin açıklamasında "Bu seçim, Türkiye'de demokrasi ve insan hakları için umut veriyor" dedikten sonra son dönemde Türkiye'de görülen "temel demokratik kurallar ve değerlerden dramatik sapmadan sonra bu seçim, Türk toplumun önemli bir bölümü bunu kabul etmeye istekli olmadığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

AFRİKA'NIN GÖZÜ DE SEÇİMDEYDİ

Afrika'da birçok ülke Türkiye'de dün yapılan milletvekili genel seçimini yakından izledi. Fildişi Sahili Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Honorable Germain Gurene, "Bu seçim, Türk halkının demokrasi konusundaki olgunluğunu yansıttı" dedi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti iktidar partisi Kalkınma ve DEmokrasi için Halk Partisi'nden (PPRD) Momo Mualpu, Türkiye'Yi stratejik ortak gördükleri için seçimleri yakından takip ettiklerini kaydetti. Muhalefetteki Demokrasi ve Sosyal Gelişim İçin Birlik (UDPS) partisinin sözcülerinden Astia Mulunda da "Türkiye'de sorunsuz geçen seçimin Demokratik Kongo Cumhuriyeti için örnek teşkil etmesi gerek" dedi.

'İLİŞKİLERİN GÜÇLENMESİ İÇİN FIRSAT'

Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilci Federica Mogherini ile AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Johannes Hann tarafından da seçimlere ilişkin ortak basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Seçimler, ülke demokrasisinin gücünün göstergesi olan yüzde 86'lık rekor katılımla gerçekleşti. Önde gelen tüm partilerin yeni parlamentoda temsiliyet kazanması, önem taşımakta. Yeni meclis ve hükümetin bin an evvel kurulmasını ve birlikte yakinen çalışmayı bekliyoruz. Önümüzdeki dönem AB-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesi ve işbirliğinin tüm yurttaşların yararına olacak şekilde ilerletilmesi için fırsatlar sunmakta."

'YANSIMALARI BEKLEYECEĞİZ'

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Türkiye'deki milletvekili seçimi öncesi ve sonrasında seçmenlerin demokrasi ve çoğulculuk için çaba sarf etmelerinden etkilendiklerini söyledi. Schaefer, Türkiye'nin Almanya için dışişleri ve güvenlik politikası konularında önemli bir partner olduğunu kaydederek, Türkiye'de nasıl bir hükümet kurulursa kurulsun Almanya'nın her zaman iki toplumun fikir alışverişinde bulunması için çaba göstereceğini vurgulayarak, "Yeni hükümet kurma çalışmalarının yansımalarını bekleyeceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN