Hiç yoktan ihale

Diyarbakır'da Paralel Yapı iddianamesinde henüz kurulmayan dershanenin başarılı gösterilip 425 bin TL'lik ihale verildiği belirtildi

Diyarbakır'da paralel yapı polis ve dershane sahiplerini kapsayan soruşturmanın iddianamesi tamamlanarak mahkemeye sunuldu. 12 şüpheliye 27'şer yıl hapis cezası istenen iddianameye göre Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi'nin 2009-2010 yıllarında hazırladığı "Bir çocuk okut, bir aile kurtar" isimli projede yapılan usulsüzlükler bilirkişi raporuyla tespit edildi. 425 bin TL bedelli projenin verildiği dershane, ihale tarihinden 40 gün sonra eğitime başladığı halde 'başarılı' gösterildi. Dershanede SGK kayıtları bulunmayan kaçak öğretmenler çalıştırıldı, dershaneye hiç gitmeyen öğrenciler gitmiş gibi gösterildi. "Mağdur" sıfatıyla ifadesi alınan bir dershane sahibinin de kamu kaynaklarıyla karşılanan projenin parasının Gülen cemaatine aktarıldığını belirterek suç duyurusunda bulunduğu da ortaya çıktı. İhalenin verildiği dershane ile ildeki mevcut 11 dershane arasında en az 66 bin, en fazla 201 bin TL fiyat farkı bulunduğunun altı çizilen iddianamede, "500 öğrencinin dershane ücreti olarak 409 bin lira Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü hesabından dershane yetkilisinin hesabına aktarıldı" denildi.

27 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
İddianamede şüpheli eski Diyarbakır KOM Şubesi Müdürü Halil Dağ, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Ali Gündoğdu, Emniyet Amiri Arzu Özer, polisler Hasan Bozkurt, Mehmet Ali Yaman, Meltem Genç, Atilla Atahan, dershane yöneticileri Ömer Avşarlı, Ali Çakmak, Mehmet Ayva, Halil İbrahim İşeri ve SODES proje koordinatör yardımcısı Mesut Akgül hakkında "İhaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma ve resmi belgede sahtecilik" suçlarından 27'şer yıla kadar hapis cezası istendi.
BİZE ULAŞIN