Kılıçdaroğlu'na Tunceli ve İzmir şoku

Kılıçdaroğlu'na Tunceli ve İzmir şoku
CHP, resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, geçerli oyların 11 milyon 513 bin 67'sini alarak, yüzde 24.96 ile 132 milletvekili çıkardı. 2011'de 11 milyon 155 bin 972 oy alarak 135 milletvekili çıkaran CHP, bu kez oyunu artırmasına rağmen, milletvekili sayısında düşüş yaşadı. Bu sonuçlar, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun hem memleketi Tunceli'de, hem de seçim bölgesi İzmir'de çifte şok yaşadığını ortaya koydu. Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de iki milletvekilini HDP'ye kaptırarak hiç milletvekili çıkaramadı. Kılıçdaroğlu'nun seçim bölgesi İzmir 2. bölgede ise vekil sayısı bir milletvekili azaldı. 2011 seçimlerinde 7 milletvekili çıkardığı 2. bölgede, CHP bu kez 6 milletvekilinde kaldı.

37 İLDE CHP YOK

CHP 2011'de 33 ilde milletvekili çıkaramazken, bu seçimlerde bu sayı 37'ye yükseldi. Milletvekili çıkaramadığı iller; Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van, Yozgat oldu. CHP ayrıca Tunceli'de 2, Adıyaman, Niğde, Ardahan, Kahramanmaraş'taki 1'er milletvekilliğini de kaybederek bu illerde sıfır çekti. Trakya illeri ile Eskişehir ve Çanakkale'nin aralarında bulunduğu 10 ilde birinci olan CHP, Ankara'da 1 milletvekili artırdı, İstanbul ve İzmir'de 1'er milletvekili azaldı. Aydın, Bilecik, Denizli, Eskişehir, Ordu'da milletvekili sayısını 1'er artırdı, Mersin'de 1 azaldı, 4'ten 3'e düştü, Zonguldak'ta 3'ten 2'ye düştü.

A TAKIMI MECLİS'TE

CHP Genel Başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinin yanı sıra Kılıçdaroğlu'nun tüm kurmay isimleri, yeni dönemde Meclis'e girdi. İstanbul 2. bölgeden 8 milletvekilliği kazanan CHP'de, 9. sıradaki eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise milletvekili seçilemedi. Evrin GÜVENDİK /
BİZE ULAŞIN