'Hükümet kurulana kadar görevde kalın'

7 Haziran seçimlerinden sonra beklenen görüşme dün gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

'Hükümet kurulana kadar görevde kalın'
Davutoğlu, seçimlerin ardından teamüller gereği hükümetin istifasını sundu. Yazılı sunulan istifaya karşı Erdoğan da, Davutoğlu'na yeni hükümet kurulana kadar görevini sürdürmesi isteğini yine yazılı olarak iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilleri yemin edip yeni TBMM Başkanlık Divanı kurulduktan sonra Meclis'te en fazla sandalyeye sahip olan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'na yeni hükümeti kurma yetkisi verecek. Anayasaya göre, 63'üncü hükümetin görevlendirildikten itibaren 45 gün içinde kurulması gerekiyor. Davutoğlu da bu kapsamda yeni hükümet için koalisyon görüşmelerine başlayacak. Erdoğan ve Davutoğlu'nun, yaklaşın bir saat süren görüşmede seçim sonuçlarını da değerlendirdikleri, bundan sonraki sürece ilişkin fikir teatisinde bulundukları ifade edildi.

2015 Genel Seçim Sonuçları

ERDOĞAN'DAN TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: "Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından sunulan Bakanlar Kurulu'nun istifasını kabul etmiştir. Hizmetleri için teşekkürlerini ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu'nun, yeni hükümet kurulana kadar göreve devam etmesini istemiştir." Bu arada Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le de ayrı ayrı görüştü.

2015 Genel Seçim Sonuçları

BİZE ULAŞIN