Kılıçdaroğlu 'olmaz' dediği formüle sarıldı

CHP MYK toplantısında koalisyon ihtimalleri masaya yatırıldı. AK Parti'ye kapılar şimdilik kapatılırken Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim öncesi ihtimal vermediği "CHP-MHP-HDP" koalisyonuna öncelik tanındı

Kılıçdaroğlu 'olmaz' dediği formüle sarıldı
Genel seçimlerin ardından koalisyon senaryoları siyasetin ana gündem maddesini oluştururken seçimden ikinci parti olarak çıkan CHP koalisyon seçeneklerini masaya yatırdı. AK Parti'yle koalisyona şimdilik kapıları kapatan ancak Ahmet Davutoğlu'nun hükümet kurma çalışmaları sırasındaki olası bir ziyaretine açık kapı bırakan CHP, önceliğini "CHPMHP- HDP onarım hükümeti" olarak belirledi.

CHP'NİN ÜÇ ŞARTI

Parlamentoda 132 sandalye kazanan CHP'den gelen ilk açıklamalar ve Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmeleri "CHP'nin AK Parti'yle koalisyon kurmayacağının" işareti sayılırken, dün toplanan Merkez Yönetim Kurulu'nda da (MYK) önümüzdeki süreçte yaşanması muhtemel gelişmeler, koalisyon seçenekleri ve erken seçim olasılığı masaya yatırıldı. CHP, Davutoğlu'nun koalisyon hükümeti kurmak için kapısını çalması durumunda üç şartını ortaya koyacak. CHP'nin şartlarından ilki, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'la AK Parti arasındaki bağın kesilmesi." CHP 17 Aralık ve 25 Aralık soruşturmaları konusunda da ısrarcı olacak. CHP'nin bir başka şartı ise seçim bildirgesinde yer alan "Emekliye ikramiye, asgari ücret ve çiftçiye mazot vaadinin hayata geçirilmesi" olacak.

AK PARTİ'SİZ FORMÜL

AK Parti'nin bu şartları kabul etmeyeceğini düşünen CHP, "onarım hükümeti" adı altında CHP-MHP ve HDP'nin yer alacağı koalisyon hükümetini de gündeme getirdi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçim öncesi "onarım hükümeti" formülünün mümkün olmadığını söylemişti. CHP'nin seçimden birinci parti çıkan AK Parti yerine aynı hükümette yer alması beklenmeyen MHP ve HDP'yi ortak bir hükümet içine çekmeye çalışması ise kulislerde, "Önce olmazı gösterecek, MHP ve HDP'nin aynı hükümette yer almayacağının anlaşılmasının ardından AK Parti ile kurulabilecek bir koalisyon konusunda taban ve seçmen ikna edilmiş olacak" şeklinde değerlendirildi. '

ERKEN SEÇİM ZAMAN KAYBI'
Öte yandan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter mesajında, "Halkımız, ülkemizin kötü gidişine sandıkta 'dur' dedi. Bizlere düşen, halkımızın çıkarları doğrultusunda bir yönetim belirlemektir. Erken seçim, zaman kaybından ve bizlere umut bağlamış halkımızın teveccühüne saygısızlıktan başka bir işe yaramayacaktır" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN